Odpowiedź: Wskazana jest dieta różnorodna z nastawieniem na dietę lekkostrawną. W takim razie zakazana jest żywność wysokoprzetworzona, fast-foody, produkty bogate w błonnik (np. soki - wyjątkiem jest sok żurawinowy, który może poprawić skuteczność antybiotyków przeciwko bakeri H. pylori; ryż brązowy, ciemne pieczywo pełnoziarniste, kasze pełnoziarniste, brązowy makaron, płatki zbożowe), bo podrażniają błonę żołądka. Możemy się przez to narazić na niepotrzebne bóle i biegunki. Poza tym kategorycznie zakazuje się spożywania alkoholu, mocnej kawy czy herbaty.
Z diety lekkostrawnej możemy jeść np. biały ryż, kaszkę mannę, ziemniaki, białe pieczywo, bułki, sucharki - pod warunkiem, że pochodzą z pszennej mąki oczyszczonej.
Mleko i przetwory mlecze, masło; jogurty i kefiry również są wskazane, bo zawierają probiotyki, które zwalczają infekcję H. pylori. Nieocenione równiez mogą okazać się przyprawy, które mogą hamować zakażenie bakterią Helicobacter. Są to kurkuma, cynamon, mięta, szałwia, oregano, rozmaryn, imbir, bazylia, majeranek, bazylia, kminek, czosnek. Uwaga: przy zaostrzeniu objawów należy ograniczyć przyprawy jak imbir, cynamon. Najważniejsze to wsłuchiwać się w swój organizm i jego reakcje.
Z warzyw można jeść ziemniaki (gotowane, puree - unikamy smażonych na głębokim tłuszczu i frytek), marchew, czosnek, bataty, dynię, szpinak, brokuły i buraki.
Z owoców super jest awokado, bo zawiera dużo kwasów omega-3. Przy nasileniu objawów H. Pylori powinno się jeść owoce w formie przecierów np. banany, brzoskwinie czy też jabłka (również gotowane).
Nie należy się również obawiać jajek kurzych (np. podane na miękko).
Z ryb można jeść dorsza. Można wprowadzić też picie jednej łyżeczki oliwy z oliwek, która jest bogata w kwasy omega, witaminę E itp.
Link do QA