Ibuprofenum (Laboratoria PolfaŁodź IBUPROFEN MAX)

Substancja czynna Ibuprofenum
Forma farmaceutyczna Tabletki powlekane
Moc 400 mg
Numer rejestru 22954
Kod ATC M01AE01
Producent/Importer
  • Wörwag Pharma Operations Sp. z o.o. (Polska)

Dokumenty do pobrania

Podziel się swoją opinią o leku!

Twoja opinia jest ważna dla nas i dla innych pacjentów.

Dodaj opinię

Treść ulotki

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX, 400 mg, tabletki powlekane

Ibuprofenum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według

zaleceń lekarza lub farmaceuty.

niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub

pielęgniarce. Patrz punkt 4.

lekarzem.

Spis treści ulotki

Ibuprofen należy do grupy leków - niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), o działaniu

leczniczym: przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX stosowany jest w następujących przypadkach:

bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (bóle głowy, m.in. ból -

napięciowy i migrena, bóle zębów, nerwobóle, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle

towarzyszące grypie i przeziębieniu),

gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób -

zakaźnych),

bolesne miesiączkowanie. -

Kiedy nie stosować leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX

jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku -

(wymienionych w punkcie 6),

jeśli pacjent ma uczulenie na leki z grupy NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy lub na inne -

substancje; występowanie w przeszłości astmy aspirynowej, obrzęku naczynioruchowego

(choroby skóry i błon śluzowych charakteryzujące się występowaniem obrzęków), skurczu

oskrzeli, nieżytu nosa (kataru) lub pokrzywki, związanych z przyjmowaniem kwasu

acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ,

jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność nerek i (lub) wątroby, -

w przypadku choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy (czynnej lub w wywiadzie), -

perforacji lub krwawienia, również występującego po zastosowaniu NLPZ,

w ciężkiej niewydolności serca (klasa IV wg NYHA), -

jeśli u pacjenta występuje ciężkie nadciśnienie tętnicze, -

1/8 jeśli u pacjenta występuje krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie, -

jeśli u pacjenta występują niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego, -

jeśli u pacjenta występuje ciężkie odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub -

niewystarczającym nawodnieniem),

w przypadku skazy krwotocznej (skłonności do krwawień w obrębie np. skóry i błon -

śluzowych, nosa, układu pokarmowego) oraz przyjmowania leków przeciwzakrzepowych,

w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków z grupy NLPZ, w tym inhibitorów -

COX-2,

w ostatnich trzech miesiącach ciąży, -

u dzieci i młodzieży o masie ciała poniżej 40 kg (w wieku poniżej 12 lat). -

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX należy omówić to z

lekarzem lub farmaceutą.

Zachować szczególną ostrożność:

u osób z zaburzoną czynnością wątroby i (lub) nerek oraz układu krążenia; u osób, u których -

występują zaburzenia czynności nerek należy stosować dawki skuteczne, możliwie jak

najmniejsze, z jednoczesnym monitorowaniem ich czynności,

u osób z astmą oskrzelową lub alergią - zażycie leku może spowodować skurcz oskrzeli, -

u osób, u których obserwowano katar sienny, polipy nosa i przewlekłe obturacyjne choroby -

układu oddechowego, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych; reakcje

alergiczne mogą mieć postać napadów astmy (tzw. astmy analgetycznej),

u osób, u których występuje toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej -

– występuje zwiększone ryzyko rozwoju jałowego zapalenia opon mózgowych,

w trakcie ospy wietrznej – zaleca się unikanie stosowania leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen -

MAX,

u osób, u których występują dziedziczne schorzenia układu krwiotwórczego (ostra porfiria -

przerywana),

u osób z chorobą przewodu pokarmowego w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, -

choroba Leśniowskiego i Crohna) - może dojść do nasilenia objawów,

u osób z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, zawałem mięśnia sercowego lub -

niewydolnością serca w wywiadzie – może dojść do zatrzymania płynów w organizmie z powodu

pogorszenia czynności nerek,

u osób jednocześnie przyjmujących leki przeciwzakrzepowe oraz z zaburzeniami krzepnięcia krwi -

u osób z zaburzeniami tworzenia się czerwonych krwinek, -

u osób z cukrzycą, -

bezpośrednio po dużym zabiegu operacyjnym. -

Dzieci i młodzież

U odwodnionych dzieci i młodzieży istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.

U osób w wieku powyżej 65 lat istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, niż

u pacjentów młodszych.

Podczas długotrwałego stosowania leku zwłaszcza u osób z chorobami przewodu pokarmowego

w wywiadzie, szczególnie u osób w wieku powyżej 65 lat, istnieje ryzyko krwotoku z przewodu

pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji. W przypadku wystąpienia wszelkich nietypowych

objawów ze strony układu pokarmowego zwłaszcza w początkowym okresie leczenia, przyjmowanie

leku należy natychmiast przerwać i powiadomić lekarza.

Należy zachować ostrożność stosując Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX u pacjentów stosujących

jednocześnie inne leki, które mogą zwiększać ryzyko zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego lub

mogą zwiększać ryzyko krwawień, takie jak kortykosteroidy lub leki przeciwzakrzepowe jak

warfaryna (acenokumarol) lub leki przeciwpłytkowe jak kwas acetylosalicylowy.

2/8 Jednoczesne, długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do

uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek.

Podczas długotrwałego stosowania leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX, wymagane jest

regularne kontrolowanie wskaźników czynności wątroby, czynności nerek oraz morfologii krwi.

Reakcje skórne

Notowano występowanie ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem leku Laboratoria

PolfaŁódź Ibuprofen MAX. Jeśli pojawią się: jakakolwiek wysypka na skórze, zmiany na błonach

śluzowych, pęcherze lub inne objawy uczulenia, należy przerwać przyjmowanie leku Laboratoria

PolfaŁódź Ibuprofen MAX i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną, ponieważ mogą to być

pierwsze objawy bardzo ciężkiej reakcji skórnej. Patrz punkt 4.

Ciężkie i ostre reakcje nadwrażliwości (np. wstrząs anafilaktyczny) obserwuje się bardzo rzadko. Po

wystąpieniu pierwszych objawów ciężkiej nadwrażliwości po podaniu leku Laboratoria PolfaŁódź

Ibuprofen MAX, leczenie należy przerwać i natychmiast powiadomić lekarza.

Lek ten należy do grupy leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ), które mogą

niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po

zakończeniu terapii.

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się

z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych

dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.

Przed zastosowaniem leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX pacjent powinien omówić leczenie

z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:

piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic

obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli

pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA),

cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń,

Zakażenia

Lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból.

W związku z tym lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX może opóźnić zastosowanie

odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań.

Zaobserwowano to w przebiegu wywołanego przez bakterie zapalenia płuc i bakteryjnych zakażeń

skóry związanych z ospą wietrzną. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas występującego zakażenia, a

objawy zakażenia utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Podczas długotrwałego stosowania leków przeciwbólowych, może wystąpić ból głowy, którego nie

należy leczyć poprzez zwiększanie dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się

z lekarzem, jeśli pomimo przyjmowania leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX często występują

bóle głowy.

Przyjmowanie leku w najmniejszej, skutecznej dawce przez najkrótszy okres, konieczny do

łagodzenia objawów, zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX, jako produkt dostępny bez recepty, jest zalecany do

stosowania przez krótki okres czasu, choć nie wyklucza się stosowania z zalecenia lekarza.

W przypadku wystąpienia nowych lub nasilenia wyżej wymienionych objawów, należy skontaktować

się z lekarzem lub farmaceutą.

3/8 Lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta

obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX może wpływać na działanie innych leków lub też inne

leki mogą wpływać na działanie leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX.

Lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX należy stosować ostrożnie w połączeniu z:

- kwasem acetylosalicylowym, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym z

selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2, lub glukokortykosteroidami; stosowanie tych

leków jednocześnie z ibuprofenem może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych

dotyczących przewodu pokarmowego,

- lekami obniżającymi ciśnienie krwi (inhibitorami ACE, takie jak kaptopryl, lekami beta-

adrenolitycznymi, takie jak leki zawierające atenolol, lekami będącymi antagonistami receptora

angiotensyny II, takie jak losartan) i lekami moczopędnymi: ibuprofen (podobnie jak inne

niesteroidowe leki przeciwzapalne) może osłabiać działanie tych leków,

- lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas: istnieje ryzyko wzrostu stężenia potasu we krwi,

- lekami o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzającymi krew/zapobiegającymi powstawaniu

zakrzepów, takie jak aspiryna/kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna): nieliczne dane

kliniczne wskazują, że leki z grupy NLPZ mogą zwiększać działanie leków zmniejszających

krzepliwość krwi,

- litem: istnieją dowody na potencjalne zwiększenie stężeń litu w osoczu krwi podczas

jednoczesnego przyjmowania ibuprofenu (podobnie jak innych niesteroidowych leków

przeciwzapalnych),

- metotreksatem: istnieje ryzyko zwiększenia stężenia metotreksatu w osoczu krwi podczas

jednoczesnego stosowania ibuprofenu (podobnie jak innych niesteroidowych leków

przeciwzapalnych),

- fenytoiną: istnieje ryzyko zwiększenia stężenia fenytoiny w osoczu krwi podczas jednoczesnego

stosowania ibuprofenu (podobnie jak innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych),

- glikozydami nasercowymi(np. digoksyną): ze względu na możliwość nasilenia działania

digoksyny,

- inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI): ze względu na możliwość zwiększenia

ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego,

- aminoglikozydami: ibuprofen może spowalniać wydalanie aminoglikozydów z organizmu,

nasilając ich działanie toksyczne,

- takrolimusem, cyklosporyną: istnieje ryzyko wystąpienia uszkodzenia nerek,

- cholestyraminą: cholestyramina podana jednocześnie z ibuprofenem zmniejsza jego wchłanianie –

należy zachować min. 2-godzinny odstęp czasu,

- probenecydem lub sulfinpyrazonem: ze względu na możliwość opóźnienia wydalania ibuprofenu,

- antybiotykami z grupy chinolonów: ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek,

- pochodnymi sulfonylomocznika: ze względu na możliwość wystąpienia interakcji,

- zydowudyną: istnieją dowody na zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoków do stawów i

krwiaków u pacjentów z hemofilią, HIV-dodatnich, przyjmujących jednocześnie zydowudynę i

ibuprofen,

- z mifeprystonem - nie należy stosować NLPZ w okresie 8 - 12 dni po podaniu mifeprystonu,

ponieważ mogą one osłabiać działanie mifeprystonu.

Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem Laboratoria

PolfaŁódź Ibuprofen MAX. Dlatego też przed zastosowaniem leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen

MAX z innymi lekami zawsze należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX z jedzeniem, piciem i alkoholem

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

U osób z dolegliwościami przewodu pokarmowego zaleca się przyjmowanie leku Laboratoria

PolfaŁódź Ibuprofen MAX podczas posiłków.

Należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może on nasilać działania niepożądane leku

Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX, szczególnie ze strony przewodu pokarmowego i

ośrodkowego układu nerwowego.

4/8 Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć

dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie wolno przyjmować leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX w ostatnich 3 miesiącach ciąży,

ponieważ może to zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub wpłynąć niekorzystnie na przebieg porodu.

Stosowanie ibuprofenu w ostatnich trzech miesiącach ciąży u nienarodzonego dziecka może

doprowadzić do chorób nerek i serca. Może również powodować skłonność do krwawień u matki i jej

dziecka oraz prowadzić do wystąpienia porodu później niż jest to spodziewane lub do wydłużenia

czasu trwania porodu.

Nie należy stosować tego leku w pierwszych 6 miesiącach ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne

i zalecone przez lekarza. Jeśli wymagane jest leczenie ibuprofenem w tym okresie lub podczas próby

zajścia w ciążę, należy stosować najniższą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Przyjmowanie leku

Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX po 20. tygodniu ciąży, przez okres dłuższy niż kilka dni może

powodować zaburzenia nerek u nienarodzonego dziecka i następnie prowadzić do niskiego poziomu

płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lub zwężenia naczynia krwionośnego

(przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka

dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.

Lek ten przenika do mleka kobiet karmiących piersią, ale można go stosować podczas karmienia

piersią, jeśli jest stosowany w zalecanej dawce i przez możliwie najkrótszy czas.

Lek ten należy do grupy leków (NLPZ), które mogą zaburzać płodność kobiet. Stosowanie tego leku

nie jest zalecane w przypadku kobiet starających się zajść w ciążę. Działanie to jest przemijające i

ustępuje po zakończeniu terapii.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Zasadniczo ibuprofen nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia

pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak ze względu na możliwość wystąpienia działań

niepożądanych, takich jak: zmęczenie, senność, zawroty głowy (zgłaszanych jako częste) i zaburzeń

widzenia (zgłaszanych jako niezbyt częste) podczas stosowania dużych dawek, zdolność prowadzenia

pojazdów i obsługiwania maszyn może być zaburzona w pojedynczych przypadkach. Działanie to

może być nasilone w przypadku jednoczesnego spożywania alkoholu.

Lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX zawiera laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u

pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed

przyjęciem leku.

Lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX zawiera czerwień koszenilową (E 124) i azorubinę

(E 122) – lek może powodować reakcje alergiczne.

Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na 1 dawkę, to znaczy lek uznaje się za ,,wolny od sodu”.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według

zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia

objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub

nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem (patrz punkt 2).

Występowanie działań niepożądanych można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej

skutecznej dawki przez najkrótszy okres, konieczny do opanowania objawów.

Dorośli i młodzież (w wieku od 12 lat) o masie ciała 40 kg i większej :

5/8 Dawka początkowa ibuprofenu to 400 mg (1 tabletka). W razie konieczności można przyjąć

dodatkową dawkę 400 mg ibuprofenu (1 tabletka). Odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami powinien

być ustalany odpowiednio do występujących objawów i przy uwzględnieniu maksymalnej

zalecanej dawki dobowej. Nie powinien być on krótszy niż 6 godzin. W ciągu 24 godzin nie należy

przekraczać całkowitej dawki 1200 mg ibuprofenu (3 tabletki).

Dawkowanie w przypadku migrenowego bólu głowy to 400 mg (1 tabletka) w dawce pojedynczej,

a w razie konieczności 400 mg (1 tabletka) co 4 - 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa

ibuprofenu nie powinna przekraczać 1200 mg (3 tabletki). Przyjmowanie leku należy ograniczyć

do maksymalnie dwóch lub trzech dni w tygodniu.

Sposób podawania

Podanie doustne.

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

U osób z dolegliwościami przewodu pokarmowego zaleca się przyjmowanie leku Laboratoria

PolfaŁódź Ibuprofen MAX podczas posiłków.

Leku nie należy stosować u pacjentów o masie ciała poniżej 40 kg.

Leku nie należy stosować u pacjentów w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci w wieku powyżej 65 lat

Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku powinien zawsze skonsultować się z lekarzem zanim zacznie

stosowanie leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX, ze względu na większe prawdopodobieństwo

wystąpienia działań niepożądanych. Lekarz zaleci odpowiednie stosowanie leku.

Zaburzenia czynności wątroby i nerek

Jeśli pacjent choruje z powodu zmniejszonej czynności nerek lub wątroby, należy zawsze

skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX.

Lekarz zaleci odpowiednie stosowanie leku.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX

W razie przyjęcia większej, niż zalecana, dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza

lub farmaceuty.

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX lub

jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do

najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat

działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.

Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle

głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała

senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci),

osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.

Mogą także wystąpić szumy uszne, ból głowy, biegunka i krwawienie z przewodu pokarmowego.

W cięższych przypadkach przedawkowania, może również wystąpić okresowe pobudzenie,

dezorientacja, śpiączka, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby.

U pacjentów chorujących na astmę może nastąpić zaostrzenie choroby.

Pominięcie zastosowania leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się

do lekarza lub farmaceuty.

6/8

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one

wystąpią.

W związku z leczeniem lekami z grupy NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia

tętniczego i niewydolności serca.

Przyjmowanie leków, zawierających w swoim składzie ibuprofen, może być związane z niewielkim

zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru. Wzrost ryzyka następuje w przypadku

stosowania dużych dawek leku i w przypadku stosowania leku przez długi okres czasu.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób):

Działania niepożądane występujące rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 osób):

krwawienia, zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy, zwiększenie stężenia kwasu moczowego w

surowicy.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):

wszystkich prawidłowych krwinek: czerwonych, białych i płytek krwi, agranulocytoza – brak

pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów),

alergicznej), toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka,

zapalenia okrężnicy i choroby Crohna. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie

z przewodu pokarmowego i perforacja, szczególnie u osób w wieku powyżej 65 lat,

moczu, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia mocznika w

surowicy, zwiększenie stężenia sodu w osoczu krwi (retencja sodu),

(przyspieszone bicie serca), hipotensja (nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi), wstrząs;

zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli.

mieszana choroba tkanki łącznej) podczas leczenia ibuprofenem odnotowano pojedyncze przypadki

objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych jak sztywność

karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja,

w dużych dawkach,

Działania niepożądane o częstości nieznanej (częstość nie może być określona na podstawie

dostępnych danych):

7/8

należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby

eozynofilów (rodzaj białych krwinek).

przeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą

na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy

przerwać przyjmowanie leku Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX i niezwłocznie zwrócić się

o pomoc medyczną. Patrz także punkt 2.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione

w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane

można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów

Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów

Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301, Faks: + 48 22 49 21 309,

Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

Działania niepożądane można również zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat

bezpieczeństwa stosowania leku.

Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.

Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności (EXP) zamieszczonego na blistrze i pudełku.

Termin ważności (EXP) oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się, że blister jest uszkodzony.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać

farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić

środowisko.

Co zawiera lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX

ibuprofenu .

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana,

kroskarmeloza sodowa, powidon K30, talk, dimetykon, krzemionka koloidalna bezwodna.

Otoczka tabletki Opadry 03F240028 Pink: talk, hypromeloza, makrogol 6000, czerwień koszenilowa

(E 124), tytanu dwutlenek (E 171), azorubina (E 122).

8/8 Jak wygląda lek Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen MAX i co zawiera opakowanie

Tabletka powlekana

Błyszczące purpurowe, obustronnie wypukłe, okrągłe tabletki powlekane, z wytłoczonym po jednej

stronie oznakowaniem „R-06”, zapakowane w blistry, w tekturowe pudełko. Jeden blister zawiera

10 tabletek.

Wielkość opakowań:

10 tabletek – 1 blister po 10 szt.

20 tabletek – 2 blistry po 10 szt.

30 tabletek – 3 blistry po 10 szt.

40 tabletek – 4 blistry po 10 szt.

50 tabletek – 5 blistrów po 10 szt.

60 tabletek – 6 blistrów po 10 szt.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny

URGO Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 142 B

02-305 Warszawa

tel: 22 616 33 48

Importer

Wörwag Pharma Operations Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. gen. Mariana Langiewicza 58

95-050 Konstantynów Łódzki

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

9/8

Szczegóły pakowania

# Opakowanie Kategoria dostępności GTIN
1 10 tabl. OTC 05909991257743
2 20 tabl. OTC 05909991257750
3 30 tabl. OTC 05909991257767
4 40 tabl. OTC 05909991257781
5 50 tabl. OTC 05909991257774
6 60 tabl. OTC 05909991257798

Opinie o leku

Brak opinii o tym leku. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!

Dodaj opinię

Chcesz dostać powiadomienie na maila o tym, gdy uruchomimy wyszukiwarkę?