Paracetamolum + Codeini phosphas hemihydricus (Klipal)

Substancja czynna Paracetamolum + Codeini phosphas hemihydricus
Forma farmaceutyczna Tabletki
Moc 600 mg + 50 mg
Numer rejestru 26513
Kod ATC N02AJ06
Producent/Importer
  • Pierre Fabre Medicament Production (Francja)

Dokumenty do pobrania

Podziel się swoją opinią o leku!

Twoja opinia jest ważna dla nas i dla innych pacjentów.

Dodaj opinię

Treść ulotki

Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla pacjenta

Klipal, 600 mg + 50 mg, tabletki

Paracetamolum + Codeini phosphas hemihydricus

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

informacje ważne dla pacjenta.

- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

- Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości.

- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może

zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.

- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane

niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

1. Co to jest lek Klipal i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Klipal

3. Jak stosować lek Klipal

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Klipal

6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Klipal i w jakim celu się go stosuje

Ten lek zawiera paracetamol i kodeinę.

Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Kodeina należy do grupy leków nazywanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi, których

działanie polega na łagodzeniu bólu. Lek ten może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu

z innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol.

Ten lek stosuje się u pacjentów w wieku powyżej 15 lat o masie ciała powyżej 50 kg w krótkotrwałym

leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, który nie ustąpił po leczeniu innymi lekami

przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen stosowanymi w monoterapii.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Klipal

Kiedy nie stosować leku Klipal:

- u dzieci w wieku poniżej 15 lat,

- u dzieci i młodzieży (od 0 do 18 lat) po zabiegu usunięcia migdałka podniebiennego lub

gardłowego w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu sennego,

- w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancję czynną (kodeinę i (lub) paracetamol) lub

na którykolwiek z pozostałych składników tego leku wymienionych w punkcie 6,

- u osób z ciężką chorobą wątroby,

- u osób z astmą oskrzelową,

- u osób z zaburzeniami oddychania (niewydolnością oddechową),

- u osób bardzo szybko metabolizujących kodeinę do morfiny,

- u kobiet karmiących piersią (patrz rozdział dotyczący karmienia piersią),

- w połączeniu z lekiem stosowanym w leczeniu narkolepsji, który zawiera hydroksymaślan sodu.

W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

1 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przyjmowanie kodeiny (będącej składnikiem czynnym tego leku) w sposób regularny i długotrwały

może prowadzić do uzależnienia i niewłaściwego stosowania, co z kolei może spowodować

przedawkowanie i (lub) zgon. Nie należy stosować tego leku dłużej, niż jest to konieczne. Nie

stosować tego leku dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Nie można przekazywać tego leku

innym osobom.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Klipal należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty:

- jeżeli pacjent jest lub kiedykolwiek był uzależniony od opioidów, alkoholu, leków na receptę lub

substancji nielegalnych,

- jeżeli u pacjenta występuje choroba wątroby (w tym ostre wirusowe zapalenie wątroby) lub nerek,

- jeżeli u pacjenta występuje choroba układu oddechowego (np. astma),

- jeżeli u pacjenta występuje zaleganie śluzu w oskrzelach (kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny),

- jeśli pacjent przeszedł zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, ponieważ kodeina może

powodować ostry ból brzucha,

- jeśli pacjent pije duże ilości alkoholu lub pił w przeszłości,

- jeśli u pacjenta występują problemy z odżywianiem (niedożywienie),

- jeżeli pacjent jest odwodniony,

- jeżeli pacjent ma podwyższone ciśnienie w mózgu (nadciśnienie wewnątrzczaszkowe), lek ten

może dodatkowo powodować wzrost ciśnienia,

- jeśli pacjent waży mniej niż 50 kg,

- jeżeli pacjent ma niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (niedobór enzymu),

- jeżeli pacjent ma ciężkie zakażenie; może to zwiększać ryzyko kwasicy metabolicznej. Objawy

kwasicy metabolicznej obejmują: głębokie, szybkie oddychanie, trudności w oddychaniu,

nudności, wymioty, utratę apetytu. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi

połączenie tych objawów.

Ten lek zawiera paracetamol i kodeinę.

Należy upewnić się, że nie są przyjmowane inne leki zawierające paracetamol lub kodeinę, w tym

także leki wydawane bez recepty.

Nie należy ich przyjmować jednocześnie , aby nie przekroczyć zalecanej dawki dobowej (patrz

punkt 3: Jak stosować lek Klipal

Ból neurogenny nie ustępuje po podaniu kodeiny i paracetamolu.

W leczeniu bólu, szczególnie u młodzieży, podawanie kodeiny wymaga ścisłego monitorowania przez

lekarza.

Monitorowanie powinno obejmować nadzór nad nastolatkiem w następujący sposób: przed podaniem

leku należy upewnić się, czy u tych pacjentów nie występuje nadmierna lub nieprawidłowa skłonność

do senności.

Kodeina jest przekształcana w wątrobie przez enzym do morfiny. Morfina jest substancją, która

powoduje złagodzenie bólu. U niektórych osób enzym ten występuje w zmienionej postaci, przez co

lek ten może wpływać na pacjentów w różny sposób. U niektórych osób morfina nie jest wytwarzana

lub jest wytwarzana w bardzo małych ilościach, przez co nie zapewnia wystarczającego działania

przeciwbólowego. U innych osób mogą wystąpić poważne działania niepożądane związane

z wytworzeniem bardzo dużej ilości morfiny. W przypadku zauważenia dowolnego spośród

poniższych działań niepożądanych należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skonsultować

się z lekarzem: spowolnienie lub spłycenie oddechu, dezorientacja, senność, zwężenie źrenic,

zaparcie, brak apetytu, nudności lub wymioty.

W przypadku badania stężenia kwasu moczowego lub stężenia glukozy we krwi pacjent lub jego

opiekun powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu tego leku.

2 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl Sportowcy powinni mieć na uwadze, że chociaż lek Klipal zawiera kodeinę (która nie jest substancją

zabronioną), kodeina może w organizmach niektórych osób ulegać szybkiemu przekształceniu do

substancji, która może powodować pozytywny wynik testów antydopingowych. Należy ściśle

przestrzegać sposobu dawkowania podanego dla tego leku, a stosowanie Klipal należy zgłaszać

podczas kontroli antydopingowych.

Dzieci i młodzież

Tego leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat (patrz punkt 2 „ Kiedy nie stosować

leku Klipal” ). Należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dzieci i młodzieży po operacji:

Kodeiny nie należy stosować w celu złagodzenia bólu u dzieci i młodzieży po zabiegu usunięcia

migdałka podniebiennego lub gardłowego w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu

sennego (zaburzeń snu spowodowanych zatrzymaniem oddechu).

Stosowanie u dzieci z zaburzeniami oddychania:

Nie zaleca się stosowania kodeiny u dzieci z zaburzeniami oddychania, ponieważ objawy

toksyczności morfiny u tych dzieci mogą mieć cięższy przebieg.

Inne leki i lek Klipal

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio,

a także o lekach, które pacjent planuje stosować, w tym także lekach dostępnych bez recepty.

W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjmuje jeden

z następujących leków przed rozpoczęciem leczenia lub w trakcie leczenia lekiem Klipal:

- paracetamol: lek przeciwbólowy, nie należy stosować innych leków zawierających paracetamol.

Istnieje ryzyko przedawkowania.

- kodeina: lek przeciwbólowy i przeciwkaszlowy. Nie należy przyjmować innych leków

zawierających kodeinę. Istnieje ryzyko przedawkowania.

- opioidy: leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe lub stosowane w ramach leczenia substytucyjnego

(w przypadku uzależnienia). Istnieje ryzyko przedawkowania.

- hydroksymaślan sodu: stosowany w leczeniu narkolepsji (patrz także punkt 2 „Kiedy nie stosować

leku Klipal” powyżej).

Nie zaleca się stosowania leku Klipal jednocześnie z:

- lekami zapobiegającymi krzepnięciu krwi,

- lekami zawierającymi alkohol,

- niektórymi lekami przeciwbólowymi (buprenorfina, nalbufina lub pentazocyna),

- lekami stosowanymi w leczeniu uzależnienia od alkoholu lub narkotyków (buprenorfina,

naltrekson, nalmefen),

- lekami atropinowymi, (w tym leki podobne do imipraminy, neuroleptyki fenotiazynowe, leki

rozkurczowe, niektóre leki przeciwhistaminowe blokujące receptory H1, antycholinergiczne leki

przeciwparkinsonowskie, dyzopiramid),

- innymi lekami o działaniu uspokajającym i nasennym (neuroleptyki, leki przeciwlękowe inne niż

z grupy benzodiazepin, leki nasenne, leki przeciwdepresyjne o działaniu uspokajającym, leki

przeciwhistaminowe blokujące receptory H1 o działaniu uspokajającym, leki

przeciwnadciśnieniowe o działaniu ośrodkowym, baklofen i talidomid) (patrz poniżej),

- innymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi).

- flukloksacylinę (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko zaburzenia dotyczącego krwi i

płynów ustrojowych (kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową), które należy pilnie leczyć i

które może wystąpić szczególnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek,

posocznicą (stan, gdy bakterie i ich toksyny krążą we krwi, prowadząc do uszkodzenia narządów),

niedożywieniem, przewlekłym alkoholizmem, a także u pacjentów stosujących maksymalne

dawki dobowe paracetamolu.

3 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl Jednoczesne stosowanie leku Klipal z lekami uspokajającymi, takimi jak benzodiazepiny i leki

pokrewne zwiększa ryzyko wystąpienia senności, trudności w oddychaniu (depresja oddechowa),

śpiączki i może zagrażać życiu. Z tego powodu jednoczesne stosowanie należy rozważyć wyłącznie

wtedy, gdy inne sposoby leczenia są niemożliwe.

Jeżeli jednak lekarz przepisze pacjentowi Klipal wraz z lekami uspokajającymi, wówczas ich dawka

i okres jednoczesnego ich przyjmowania powinny zostać ograniczone przez lekarza.

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach uspokajających i ściśle

przestrzegać jego zaleceń. Pomocne może być poinformowanie rodziny i przyjaciół o możliwym

wystąpieniu opisanych powyżej objawów. W przypadku wystąpienia tych objawów należy

skontaktować się w lekarzem.

Klipal a alkohol

Nie zaleca się spożywania alkoholu, napojów alkoholowych ani produktów leczniczych

zawierających alkohol podczas leczenia ze względu na ryzyko sedacji i depresji oddechowej.

W przypadku przewlekłej choroby alkoholowej istnieje podwyższone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje

mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

Jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu i przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku należy zasięgnąć

porady lekarza i ściśle przestrzegać zalecanej dawki.

W razie potrzeby klinicznej lekarz może rozważyć okazjonalne zastosowanie tego leku w najniższej

skutecznej dawce przeciwbólowej przez jak najkrótszy czas i z jak najmniejszą częstością. Należy

unikać długotrwałego stosowania leku.

Kodeina przyjmowana pod koniec ciąży może powodować toksyczne działanie na noworodka.

Karmienie piersią

Nie należy przyjmować tego leku podczas karmienia piersią, ponieważ zawiera on kodeinę. Kodeina

i morfina (pochodząca z kodeiny) przenikają do mleka matki i mogą stanowić zagrożenie dla

dziecka.

Płodność

Paracetamol może wywoływać zmiany płodności u kobiet, które są odwracalne po zaprzestaniu

leczenia.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Kierowcy i operatorzy maszyn powinni mieć świadomość ryzyka senności związanego ze

stosowaniem tego leku z powodu zawartej w nim kodeiny.

Działanie to nasila się po spożyciu napojów alkoholowych.

Lek Klipal zawiera także:

- azowy barwnik – żółcień pomarańczową, lak (E 110), który może wywoływać reakcje alergiczne,

- mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w jednej tabletce, to znaczy, że produkt uznaje się za „wolny od

sodu”.

3. Jak stosować lek Klipal

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić

się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie

4 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl Lek przeznaczony jest do stosowania wyłącznie przez dorosłych i młodzież w wieku powyżej 15 lat

o masie ciała powyżej 50 kg.

Dawkowanie powinno zostać dostosowane przez lekarza do nasilenia bólu. Zasadniczo lek należy

stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres.

Okres leczenia tym lekiem powinien zostać ograniczony do 3 dni. Jeżeli po 3 dniach nie nastąpi

złagodzenie bólu, należy zasięgnąć porady lekarza.

Aby uniknąć ryzyka przedawkowania, należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki, w tym leki

wydawane bez recepty, nie zawierają kodeiny i paracetamolu.

Zalecana dawka to:

- Dorośli: 1 tabletka; w razie konieczności dawkę można powtarzać co 6 godzin. Nie należy

przekraczać dawki 4 tabletek na dobę.

- Dzieci i młodzież:

Dzieci w wieku poniżej 15 lat:

Lek Klipal nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 15 lat ze względu na ryzyko

wystąpienia ciężkich zaburzeń oddychania.

Młodzież w wieku od 15 do18 lat:

Lek Klipal nie powinien być stosowany u młodzieży o masie ciała mniejszej niż 50 kg.

Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Należy bezwzględnie przestrzegać określonego dawkowania na podstawie masy ciała nastolatka.

Dawkę ustali lekarz z uwzględnieniem masy ciała i nasilenia bólu.

Informacyjnie: dawkowanie u młodzieży w wieku powyżej 15 lat:

Masa ciała

<50 kg Zastosować inną moc lub postać leku.

Należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

>50 kg 1 tabletka w razie konieczności co 6 godzin.

Nie przyjmować więcej niż 4 tabletki leku na dobę.

Aby uniknąć ryzyka przedawkowania:

w tym także leki wydawane bez recepty,

inaczej), biorąc pod uwagę inne leki zawierające paracetamol.

- Pacjenci w podeszłym wieku i pacjenci z niewydolnością wątroby

Dawka początkowa powinna wynosić połowę zwykle zalecanej dawki dla osób dorosłych. Lekarz

może następnie zwiększać dawkę w zależności od tolerancji i potrzeb.

- Pacjenci z niewydolnością nerek

W przypadku choroby nerek (niewydolności nerek) istnieje ryzyko kumulacji kodeiny

i paracetamolu.

Z tego powodu lekarz może zmniejszyć dawkę leku.

Odstęp pomiędzy dawkami powinien być nie krótszy niż 8 godzin.

Młodzież w wieku powyżej 15 lat z niewydolnością nerek powinna znajdować się pod ścisłą

kontrolą lekarską. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów (np. zawrotów głowy lub

trudności w oddychaniu) należy skontaktować się z lekarzem.

- Inne sytuacje

Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 60 mg/kg mc./dobę (nie może

przekraczać 2 g paracetamolu/dobę) w następujących sytuacjach:

5 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl

W przypadku wrażenia, że działanie leku Klipal jest zbyt silne lub za słabe, należy poinformować

o tym lekarza lub farmaceutę.

Sposób i droga podania

Podawanie doustne.

Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Linia podziału ma ułatwiać połykanie i nie powinna służyć do dostosowywania dawki.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Klipal

Należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym.

Przedawkowanie może zakończyć się śmiercią. W ciągu pierwszych 24 godzin główne objawy

zatrucia to: wymioty, ból brzucha, spowolnienie oddechu, senność.

Przedawkowanie paracetamolu, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, powoduje ryzyko opóźnionego

poważnego uszkodzenia wątroby.

Pominięcie zastosowania leku Klipal

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. Należy kontynuować

leczenie zgodnie z zaleceniami.

Przerwanie stosowania leku Klipal

W przypadku długotrwałego przyjmowania tego leku nagłe odstawienie leku może wywołać zespół

odstawienny.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić

się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane 4.

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

DANE DOTYCZĄCE KODEINY

Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstości nie można określić na

podstawie dostępnych danych):

- W przypadku długotrwałego stosowania:

-

-

-

przyjmowała lek w czasie ciąży

- Alergiczne reakcje skórne takie jak świąd, pokrzywka lub wysypka skórna. W przypadku

pojawienia się takich objawów należy zaprzestać stosowania tego leku i natychmiast

poinformować lekarza.

- Zapalenie trzustki, ostry ból brzucha, szczególnie u pacjentów po usunięciu pęcherzyka

żółciowego. W takim wypadku należy zasięgnąć porady lekarza.

- Uczucie senności, senność i zawroty głowy.

- Trudności w oddychaniu. W przypadku pojawienia się takich objawów należy zaprzestać

stosowania tego leku i natychmiast poinformować lekarza.

- Euforia, zaburzenia nastroju.

- Zwężenie źrenic.

- Trudności w oddawaniu moczu.

6 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl - Zaparcia, nudności, wymioty.

DANE DOTYCZĄCE PARACETAMOLU

Rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 1000 osób):

W rzadkich przypadkach może pojawić się wysypka lub czerwone plamki albo reakcja alergiczna

w postaci szybko postępującego obrzęku twarzy i szyi albo nagłego złego samopoczucia połączonego

ze spadkiem ciśnienia krwi. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy

natychmiast przerwać podawanie leku, natychmiast skontaktować się w lekarzem i w przyszłości

nigdy nie przyjmować leków zawierających paracetamol.

Bardzo rzadko (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):

- Zgłaszano bardzo rzadkie przypadki poważnych reakcji skórnych. W takim wypadku należy

natychmiast przerwać podawanie leku, natychmiast skontaktować się w lekarzem i w przyszłości

nigdy nie przyjmować leków zawierających paracetamol.

- Obserwowano zmiany morfologii krwi wymagające badania krwi: nieprawidłowo niski poziom

białych krwinek lub płytek we krwi, narażający pacjenta na infekcje i powodujący krwawienia

z nosa lub dziąseł. W takim wypadku należy zasięgnąć porady lekarza.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione

w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać

bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych

Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C

02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301

fax: 22 49-21-309

Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl.

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat

bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek Klipal 5.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze po EXP. Termin

ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać

farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić

środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Klipal

- Substancjami czynnymi leku w jednej tabletce są:

Paracetamol ( Paracetamolum ) .......................................................................... 600,00 mg

Kodeiny fosforan półwodny ( Codeini phosphas hemihydricus ) ......................... 50,00 mg

(co odpowiada 36,8 mg kodeiny).

- Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa (patrz punkt 2.),

powidon (K30), żółcień pomarańczowa, lak (E 110) (patrz punkt 2.), talk, magnezu stearynian.

7 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl Jak wygląda lek Klipal i co zawiera opakowanie

Ten produkt leczniczy ma postać jasnopomarańczowej obustronnie wypukłej podłużnej tabletki

o długości 18 mm i szerokości 7,5 mm z linią podziału po jednej stronie w celu ułatwienia połykania.

Opakowanie zawiera 12, 100 lub 120 tabletek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować

się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny

PIERRE FABRE MEDICAMENT

Les Cauquillous

81500 – Lavaur

Francja

Wytwórca

PIERRE FABRE MEDICAMENT PRODUCTION

Site Progipharm

Rue du Lycée

45500 Gien

Francja

Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego

Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:

Polska: KLIPAL

Francja: KLIPAL

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 11/2022

Inne źródła informacji

Szczegółowa informacja o tym leku jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Rejestracji

Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych http://urpl.gov.pl.

8 Klipal 600_50_PIL_PLH0615002IB005_20221124_v1-cl

Szczegóły pakowania

# Opakowanie Kategoria dostępności GTIN
1 12 tabl. Rp 05909991459130
2 100 tabl. Rp 05909991459154
3 120 tabl. Rp 05909991459147

Opinie o leku

Brak opinii o tym leku. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!

Dodaj opinię

Podobne leki

Klipal (Paracetamolum + Codeini phosphas hemihydricus)

Chcesz dostać powiadomienie na maila o tym, gdy uruchomimy wyszukiwarkę?