Ibuprofenum (Kidofen max)

Substancja czynna Ibuprofenum
Forma farmaceutyczna Zawiesina doustna
Moc 250 mg/5 ml
Numer rejestru 26590
Kod ATC M01AE01
Producent/Importer
  • Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. (Polska)

Dokumenty do pobrania

Podziel się swoją opinią o leku!

Twoja opinia jest ważna dla nas i dla innych pacjentów.

Dodaj opinię

Treść ulotki

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Kidofen max, 250 mg/5 mL, zawiesina doustna

Ibuprofenum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

ważne informacje dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według

wskazań lekarza lub farmaceuty.

- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.

- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy

niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Patrz punkt 4.

- Jeśli po upływie 1 dnia (niemowlęta w wieku 3-5 miesięcy) lub 3 dni (niemowlęta w wieku

powyżej 6 miesięcy, dzieci i młodzież) nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej,

należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki

Co to jest Kidofen max i w jakim celu się go stosuje 1.

Kidofen max jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Należy do

grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Lek zawiera substancję

czynną ibuprofen.

Wskazania do stosowania

Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu

poszczepiennego).

Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego:

Kidofen max przeznaczony jest do stosowania doraźnego. Jeżeli objawy utrzymują się lub nasilają,

lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy porozumieć się z lekarzem.

Informacje ważne przed przyjęciem leku Kidofen max 2.

Kiedy nie przyjmować leku Kidofen max

niesteroidowych leków przeciwzapalnych - NLPZ) lub którykolwiek z pozostałych składników tego

leku (wymienionych w punkcie 6);

1

przyjęciu kwasu acetylosalicylowego (jak np. aspiryna) lub innych niesteroidowych leków

przeciwzapalnych, ponieważ Kidofen max może u tych pacjentów wywołać podobne objawy

niepożądane;

dwunastnicy lub krwawienie (dwa lub więcej potwierdzone przypadki owrzodzenia lub krwawienia);

związane ze stosowaniem leków z grupy NLPZ;

krwawienie;

spożyciem płynów).

Nie wolno przyjmować leku w ostatnich 3 miesiącach ciąży.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania ibuprofenu występowały objawy reakcji alergicznej na ten lek, w tym trudności

z oddychaniem, obrzęk w okolicy twarzy i szyi (obrzęk naczynioruchowy), ból w klatce piersiowej.

W razie zauważenia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast odstawić lek Kidofen max

i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub medycznymi służbami ratunkowymi.

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Kidofen max należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

chorobę tkanki łącznej);

wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna objawiającą się m.in.

przewlekłą biegunką), ponieważ objawy mogą się nasilić (patrz punkt 4: „Możliwe działania

niepożądane”);

należy kontrolować parametry czynności wątroby, nerek oraz morfologię krwi;

po przyjęciu leku może wystąpić skurcz oskrzeli;

ponieważ istnieje zwiększone ryzyko reakcji alergicznych. Reakcje alergiczne mogą występować

jako napady astmy (tzw. astma wywołana lekami przeciwbólowymi), obrzęk naczynioruchowy lub

pokrzywka;

krwawienia (takie jak: doustne kortykosteroidy - np. prednizolon), leki przeciwzakrzepowe (np.

warfaryna), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki przeciwdepresyjne) oraz

leki przeciwpłytkowe (jak kwas acetylosalicylowy);

celekoksyb lub etorikoksyb), gdyż należy unikać jednoczesnego stosowania tych leków;

krwawienia z przewodu pokarmowego i przedziurawienia ściany żołądka lub dwunastnicy, które

mogą być śmiertelne. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach

dotyczących przewodu pokarmowego (szczególnie o krwawieniu i bólach), zwłaszcza w

początkowym okresie leczenia;

2

bóle głowy, których nie należy leczyć zwiększonymi dawkami tego leku.

W takim przypadku lek należy odstawić i poradzić się lekarza. Diagnozę bólu głowy

spowodowanego nadużywaniem leków należy podejrzewać u pacjentów, którzy mają częste lub

codzienne bóle głowy pomimo (lub z powodu) regularnego stosowania leków łagodzących ból

głowy;

poważnych chorób nerek. Ryzyko to może wzrosnąć podczas wysiłku fizycznego związanego z

utratą soli i odwodnieniem. Dlatego należy tego unikać, jeśli pacjent jest odwodniony, gdyż może

wystąpić uszkodzenie nerek;

klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba

tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub

jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny –

zwany TIA);

rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń;

Krwawienie, owrzodzenie lub perforacja układu pokarmowego, które mogą mieć skutki śmiertelne,

były odnotowywane w trakcie leczenia wszystkimi lekami z grupy NLPZ z objawami ostrzegawczymi

lub bez, lub u pacjentów, u których wystąpiły poważne choroby przewodu pokarmowego.

W przypadku wystąpienia krwawienia lub owrzodzenia układu pokarmowego, należy natychmiast

przerwać leczenie. Ryzyko krwawienia, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego wzrasta

wraz ze zwiększeniem dawki leku z grupy NLPZ u pacjentów, u których wystąpiło owrzodzenie,

szczególnie z krwawieniem lub perforacją (patrz punkt 2: „Kiedy nie przyjmować leku Kidofen max”)

oraz u osób w podeszłym wieku.

U takich pacjentów leczenie należy rozpocząć od najmniejszej skutecznej dawki. U tych pacjentów

oraz u pacjentów wymagających jednoczesnego podawania kwasu acetylosalicylowego w małych

dawkach lub leków zwiększających ryzyko reakcji układu pokarmowego, należy rozważyć leczenie

skojarzone z lekami osłonowymi (np. mizoprostolem lub inhibitorami pompy protonowej).

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się

z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności, gdy są stosowane w dużych

dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.

U pacjentów w podeszłym wieku dawkę leku można zmniejszyć, stosując najmniejszą możliwą dawkę

przez najkrótszy możliwy okres, w celu zmniejszenia ryzyka występowania działań niepożądanych.

Zakażenia

Kidofen max może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym Kidofen max

może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do

zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu wywołanego przez bakterie zapalenia

płuc i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek

podczas występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast

skonsultować się z lekarzem.

Reakcje skórne

W związku ze stosowaniem ibuprofenu występowały ciężkie reakcje skórne, takie jak złuszczające

zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze

oddzielanie się naskórka, polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS)

oraz ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP). Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów

związanych z tymi ciężkimi reakcjami skórnymi opisanymi w punkcie 4, należy natychmiast odstawić

lek Kidofen max i zwrócić się o pomoc medyczną.

Niemowlęta

3 Leku nie należy stosować u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy lub o masie ciała poniżej 5 kg.

Lek Kidofen max a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta

obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Nie należy stosować jednocześnie z lekiem Kidofen max leków wymienionych poniżej. Lek Kidofen

max może wpływać na działanie innych leków i odwrotnie. Pacjent powinien poinformować lekarza,

jeśli przyjmuje którykolwiek z niżej wymienionych leków.

Lek Kidofen max może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na

działanie leku Kidofen max. Na przykład:

zakrzepów, takie jak aspiryna - kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna);

jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak

losartan).

Leki, które mogą zwiększyć krwawienie z przewodu pokarmowego:

reumatycznej).

Leki, które mogą spowodować uszkodzenie nerek:

Kidofen max może nasilać działanie:

zapalenia stawów);

Kidofen max może zmniejszyć skuteczność:

Nie należy stosować jednocześnie leku Kidofen max z:

krwawienia;

zwiększenie stężenia NLPZ w osoczu;

i zwiększać stężenie glikozydów nasercowych w osoczu;

opóźniać wydalanie ibuprofenu;

toksyczność baklofenu;

zwiększać działanie ibuprofenu;

4

kilkugodzinnych przerwach.

Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem Kidofen max.

Dlatego też przed zastosowaniem leku Kidofen max z innymi lekami zawsze należy poradzić się

lekarza lub farmaceuty.

Jeśli pacjent nie jest pewien, czy przyjmuje którykolwiek z wyżej wymienionych leków, powinien

porozumieć się z lekarzem lub farmaceutą.

Kidofen max z jedzeniem i alkoholem

U osób z wrażliwym żołądkiem zaleca się stosowanie leku podczas posiłku.

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku Kidofen max. Niektóre działania

niepożądane, takie jak te związane z przewodem pokarmowym lub ośrodkowym układem nerwowym,

mogą być bardziej prawdopodobne podczas jednoczesnego przyjmowania alkoholu i tego leku.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć

dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

Nie należy przyjmować leku Kidofen max, jeśli pacjentka jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż

może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji podczas porodu. Może

on powodować zaburzenia związane z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może on

zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i jej dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie

okresu porodu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku Kidofen max, chyba że

lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub

podczas próby zajścia w ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy

czas. Od 20. tygodnia ciąży lek Kidofen max może powodować u nienarodzonego dziecka zwężenie

naczynia krwionośnego (kanału tętniczego) w sercu dziecka lub zaburzenia nerek, które mogą

prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzia). Jeśli

konieczne jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkową obserwację.

Karmienie piersią

Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkim stopniu.

Nie zgłaszano szkodliwego wpływu leku na niemowlęta, dlatego przerwanie karmienia nie jest

konieczne w trakcie krótkotrwałego przyjmowania ibuprofenu, w dawkach stosowanych w leczeniu

bólu i gorączki.

Płodność

Kidofen max należy do grupy leków (NLPZ), które mogą wpływać na płodność u kobiet.

Działanie to jest przemijające po przerwaniu stosowania leku.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Krótkotrwałe stosowanie leku Kidofen max nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na

zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Kidofen max zawiera glikol propylenowy (E 1520), maltitol ciekły (E 965), etanol, sodu

benzoesan (E 211), sód i alkohol benzylowy

Glikol propylenowy (E 1520)

Lek zawiera 10,64 mg glikolu propylenowego w każdych 5 mL zawiesiny.

Maltitol ciekły (E 965)

Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien

skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

5 Etanol

Lek zawiera 6,6 mg alkoholu (etanolu) w każdej dawce (5 mL) co jest równoważne 0,13% (w/v). Ilość

alkoholu w dawce tego leku jest równoważna mniej niż 1 mL piwa lub 1 mL wina.

Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków.

Sodu benzoesan (E 211)

Lek zawiera 3,45 mg sodu benzoesanu w każdych 5 mL zawiesiny.

Sód

Lek zawiera 9,3 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdych 5 mL zawiesiny.

Odpowiada to 0,5% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.

Alkohol benzylowy

Lek zawiera 0,27 mg alkoholu benzylowego w każdych 5 mL zawiesiny.

Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne.

Nie podawać małym dzieciom (w wieku poniżej 3 lat) dłużej niż przez tydzień bez zalecenia lekarza

lub farmaceuty.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni

skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku, gdyż duża ilość alkoholu benzylowego może

gromadzić się w ich organizmie i powodować działania niepożądane (tzw. kwasicę metaboliczną).

Jak przyjmować Kidofen max 3.

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według

zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek do stosowania doustnego. Wstrząsnąć przed użyciem.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia

objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub

nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem (patrz punkt 2).

Zalecana dawka

Dawka dobowa ibuprofenu wynosi od 20 do 30 mg/kg masy ciała w dawkach podzielonych.

Wiek/ Dawka Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu masa ciała jednorazowa Dawki należy podawać co około 6 do 8 godzin dziecka

3-6 miesięcy/ 1 mL 3 razy po 1 mL (3 razy po 50 mg = 150 mg) 5-7,6 kg (50 mg)

6-12 miesięcy/ 1 mL 3 do 4 razy po 1 mL (3 lub 4 razy po 50 mg = 150 mg lub

7,7-9 kg (50 mg) 200 mg)

1-3 lat/ 2 mL 3 razy po 2 mL (3 razy po 100 mg = 300 mg) 10-15 kg (100 mg)

4-6 lat/ 3 mL 3 razy po 3 mL (3 razy po 150 mg = 450 mg) 16-20 kg (150 mg)

7-9 lat/ 4 mL 3 razy po 4 mL (3 razy po 200 mg = 600 mg) 21-29 kg (200 mg)

10-12 lat/ 6 mL 3 razy po 6 mL (3 razy po 300 mg = 900 mg) 30-40 kg (300 mg)

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: zalecana dawka w objawowym leczeniu bólu i gorączki:

3 razy po 8 mL w ciągu doby, do ustąpienia objawów.

6 Pacjenci w podeszłym wieku: dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie przez lekarza.

Należy rozważyć możliwość zmniejszenia dawki. U osób z niewydolnością nerek ustalając dawkę

należy uwzględnić stopień wydolności nerek.

Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

U osób z wrażliwym żołądkiem zaleca się stosowanie leku podczas posiłku.

Niemowlęta

Leku nie należy stosować u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy lub o masie ciała poniżej 5 kg.

Czas trwania leczenia

Lek jest przeznaczony tylko do krótkotrwałego stosowania. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają,

lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy porozumieć się z lekarzem.

W przypadku niemowląt w wieku powyżej 6 miesięcy, dzieci do 12 lat i młodzieży, należy zasięgnąć

porady lekarza, jeśli podawanie leku jest konieczne przez więcej niż 3 dni, lub jeśli objawy ulegają

nasileniu.

W przypadku niemowląt w wieku 3-5 miesięcy, o masie ciała od 5 kg, należy zasięgnąć porady

lekarza, jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 24 godzinach.

Do dawkowania leku należy używać strzykawki doustnej z adapterem dołączonej do opakowania.

Umożliwia to odmierzanie dokładnej dawki.

Instrukcja obsługi dozownika w formie strzykawki z adapterem została zamieszczona na końcu

tej ulotki.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Kidofen max

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Kidofen max lub jeśli dziecko przypadkowo

przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać

opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku

podjąć.

Objawy przedawkowania mogą obejmować: nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować

ślady krwi), krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja

i oczopląs lub rzadziej biegunka. Po przyjęciu dużej dawki występowały zaburzenia równowagi

i widzenia, niskie ciśnienie krwi, pobudzenie, dezorientacja, śpiączka, hiperkaliemia, kwasica

metaboliczna, zwiększenie czasu protrombinowego/INR, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie

wątroby, depresja oddechowa, sinica oraz zaostrzenie astmy u chorych na astmę, senność, ból w klatce

piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty

głowy, krew w moczu, uczucie zimna, problemy z oddychaniem.

Pominięcie przyjęcia dawki leku Kidofen max

Należy kontynuować stosowanie leku, nie zwiększając następnej dawki.

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się

do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane 4.

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast przerwać zażywanie tego leku i skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się

do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala, jeśli wystąpi:

7

połykaniu, nasilenie astmy, niewyjaśniony świszczący oddech lub duszność, częstoskurcz, spadek

ciśnienia krwi (anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy lub ciężki wstrząs). Objawy mogą wystąpić

nawet po pierwszym zastosowaniu leku;

fusowatą treść – podobną do fusów z kawy, czarny stolec lub krew w stolcu);

i odpadanie płatów skóry;

zespołem Kounisa;

po pęknięciu tworzą bolesne rany, często równocześnie występuje gorączka, ból mięśni i stawów

(jest to tzw. zespół Stevensa-Johnsona), rumień wielopostaciowy (sino - czerwone plamy na skórze,

niekiedy z pęcherzami) i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (jest to tzw. zespół Lyella);

skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych

krwinek);

fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą na początku leczenia

(jest to tzw. ostra uogólniona osutka krostkowa).

Często (występują u 1 do 10 osób na 100):

wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia, zgaga, wymioty, niewielka utrata krwi z żołądka i (lub)

jelit, która w wyjątkowych przypadkach może prowadzić do niedokrwistości.

Niezbyt często (występują u 1 do 10 osób na 1 000):

Rzadko (występują u 1 do 10 osób na 10 000):

nerek (martwica brodawek nerkowych);

Bardzo rzadko (występują u mniej niż u 1 osoby na 10 000):

lub niewydolnością nerek), śródmiąższowe zapalenie nerek, które może prowadzić do ostrej

niewydolności nerek, obrzęki i zmętnienie moczu (zespół nerczycowy);

skóry), szczególnie podczas długotrwałego leczenia, niewydolność wątroby, ostre zapalenie

wątroby;

8

owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, silne zmęczenie, krwawienia z

nosa lub siniaki. W takich przypadkach należy natychmiast przerwać leczenie i skonsultować

się z lekarzem. Nie należy leczyć się samodzielnie lekami przeciwbólowymi lub lekami

obniżającymi gorączkę (lekami przeciwgorączkowymi);

wietrznej;

powięzi). Jeżeli wystąpią lub nasilą się objawy zakażenia, pacjent powinien niezwłocznie udać się do

lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie;

jałowego zapalenia opon mózgowych).

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Leki, takie jak Kidofen max, mogą być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca

(zawał serca) lub udaru.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy odstawić lek

i skontaktować się z lekarzem.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione

w tej ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania

Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,

Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat

bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać Kidofen max 5.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i na pudełku.

Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.

Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 3 miesiące.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać

farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić

środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje 6.

9 Co zawiera Kidofen max

cytrynian, sukraloza (E 955), polisorbat 80, guma ksantan, sodu benzoesan (E 211), aromat

truskawkowy (zawiera etanol, glikol propylenowy (E 1520), alkohol benzylowy), woda oczyszczona.

Jak wygląda Kidofen max i co zawiera opakowanie

Kidofen max to zawiesina doustna o barwie białawej do kremowej i truskawkowym smaku i zapachu.

Opakowanie leku to butelka ze szkła brunatnego typu III, o pojemności 115 mL, z zakrętką z

aluminium z uszczelką z LDPE, ze strzykawką doustną z LDPE i polistyrenu oraz adapterem z LDPE,

w tekturowym pudełku.

Opakowanie zawiera 100 mL zawiesiny.

Podmiot odpowiedzialny

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

ul. Partyzancka 133/151

95-200 Pabianice

tel. (42) 22-53-100

Wytwórca

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

ul. Krzywa 2

95-030 Rzgów

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Instrukcja obsługi dozownika w formie strzykawki z adapterem

10

tłok strzykawki do dołu, wciągając zawiesinę do pożądanego miejsca na podziałce.

zawiesinę, aby nie doszło do zakrztuszenia.

11

12

Szczegóły pakowania

# Opakowanie Kategoria dostępności GTIN
1 1 butelka 100 ml OTC 05909991463267

Opinie o leku

Brak opinii o tym leku. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!

Dodaj opinię

Chcesz dostać powiadomienie na maila o tym, gdy uruchomimy wyszukiwarkę?