Substancja czynna | Ibuprofenum + Pseudoephedrini hydrochloridum |
---|---|
Forma farmaceutyczna | Kapsułki miękkie |
Moc | 200 mg + 30 mg |
Numer rejestru | 26136 |
Kod ATC | M01AE51 |
Producent/Importer |
|
Twoja opinia jest ważna dla nas i dla innych pacjentów.
Dodaj opinięUwaga: Poniższa treść pochodzi z oficjalnej ulotki danego leku. Dokładamy starań, aby informacje były aktualne, jednak ich zawartość może ulec zmianie z czasem. Aby mieć pewność, zapoznaj się z aktualną wersją ulotki lub odwiedź oficjalną stronę producenta.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
200 mg + 30 mg, kapsułki, miękkie
Ibuprofenum + Pseudoephedrini hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona
informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według
zaleceń lekarza lub farmaceuty.
− Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
− Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
− Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy
niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
− Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować
się z lekarzem.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Ibuprom Zatoki Sprint i w jakim celu się go stosuje
Ibuprom Zatoki Sprint stosuje się w celu złagodzenia objawów związanych z przekrwieniem błony
śluzowej nosa lub zatokowym bólem głowy, gorączką oraz bólem stawów i mięśni związanym z
przeziębieniem i grypą.
Lek ten zawiera ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie
przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Kapsułki zawierają również pseudoefedryny chlorowodorek,
substancję ułatwiającą oddychanie, która pomaga oczyścić przewód nosowy oraz zmniejszyć
przekrwienie błony śluzowej nosa.
Lek ten należy stosować jedynie, jeśli występuje zablokowanie nosa wraz z bólem głowy, bólem i (lub)
gorączką jednocześnie. Nie należy go stosować, jeśli występuje tylko jeden z wymienionych objawów.
Lek Ibuprom Zatoki Sprint należy stosować u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Ibuprom Zatoki Sprint
Kiedy nie stosować leku Ibuprom Zatoki Sprint:
• jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, aspirynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
(NLPZ) lub w przeszłości występowały wysypki skórne, pokrzywka, świąd, trudności z
oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, obrzęk ust, twarzy, warg lub języka podczas
stosowania tych leków lub jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek z pozostałych
składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
Strona 1 z 8 • jeśli pacjent ma czynną lub przebytą chorobę wrzodową żołądka, krwawienie z żołądka lub
perforację w wywiadzie;
• jeśli pacjent ma cukrzycę, rozrost gruczołu krokowego, chorobę tarczycy, jaskrę lub guz
chromochłonny (guz nadnercza);
• jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby, choroby serca, ciężka niewydolność serca,
lub zaburzenia krążenia;
• jeśli pacjent ma bardzo wysokie ciśnienie krwi (ciężkie nadciśnienie tętnicze) lub nadciśnienie
tętnicze, którego nie można kontrolować za pomocą leków;
• jeśli pacjent ma ciężką ostrą (nagłą) lub przewlekłą (długoterminową) chorobę nerek lub
niewydolność nerek;
• jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w leczeniu depresji zwane inhibitorami oksydazy
monoaminowej lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (lub jeśli zażywał je w ciągu
ostatnich 14 dni);
• jeśli u pacjenta występują inne problemy z krwawieniem;
• jeśli pacjent miał w przeszłości udar;
• jeśli pacjent przyjmuje inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki przeciwbólowe
lub inne leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa stosowane doustnie;
• u dzieci w wieku poniżej 12 lat;
• podczas ciąży lub karmienia piersią;
• jeśli u pacjenta stwierdzono dziedziczną nietolerancję fruktozy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z
niewielkim wzrostem ryzyka zawału mięśnia sercowego lub udaru, w szczególności, gdy są stosowane
w dużych dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.
Przed zastosowaniem leku Ibuprom Zatoki Sprint pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub
farmaceutą, jeżeli:
• u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w
klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta
choroba tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub
zablokowania tętnic) lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub
przemijający atak niedokrwienny – TIA).
• pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie
cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali
tytoń. Wszelkie ryzyko jest bardziej prawdopodobne po podaniu dużych dawek i podczas
długotrwałego leczenia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia.
• u pacjenta występują zaburzenia krzepnięcia krwi.
• pacjent ma wrzody żołądka lub chorobę zapalną jelit (np. wrzodziejące zapalenie okrężnicy i
choroba Crohna).
• podczas stosowania leku Ibuprom Zatoki Sprint może wystąpić nagły ból brzucha lub
krwawienie z odbytu w wyniku stanu zapalnego jelita grubego (niedokrwienne zapalenie jelita
grubego). Jeśli wystąpią takie objawy dotyczące przewodu pokarmowego, należy przerwać
stosowanie leku Ibuprom Zatoki Sprint i niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza lub zgłosić się
po pomoc medyczną. Patrz punkt 4.
• pacjent ma astmę bądź alergię.
• pacjent ma chorobę serca, nerek, wątroby lub prostaty.
• osoby w podeszłym wieku - są bardziej narażone na działania niepożądane, takie jak
krwawienia z żołądka i perforacja, które mogą mieć śmiertelny skutek.
• w przypadku tocznia rumieniowatego układowego (SLE) - choroba wpływa na układ
odpornościowy, powodując bóle stawów, zmiany skórne i inne problemy.
• w przypadku podejmowania prób zajścia w ciążę.
Strona 2 z 8 Jeżeli pacjent jest w wieku od 12 do 17 lat, w ostatnim czasie nie przyjmował płynów lub stwierdzono
u niego odwodnienie wskutek biegunki lub wymiotów, przed zażyciem leku należy skonsultować się z
lekarzem lub farmaceutą. Podczas stosowania leku istnieje bowiem większe ryzyko wystąpienia
dolegliwości ze strony nerek w przypadku odwodnienia.
Podczas stosowania leku Ibuprom Zatoki Sprint może wystąpić zmniejszenie przepływu krwi w
obrębie nerwu wzrokowego. W razie wystąpienia nagłej utraty wzroku należy przerwać stosowanie
leku Ibuprom Zatoki Sprint i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się po pomoc
medyczną. Patrz punkt 4.
Podczas stosowania ibuprofenu notowano występowanie objawów reakcji alergicznej na ten lek, w tym
zaburzenia oddychania, obrzęk twarzy i okolic szyi (obrzęk naczynioruchowy), ból w klatce piersiowej.
W razie zaobserwowania tych objawów należy natychmiast odstawić lek Ibuprom Zatoki Sprint
i zgłosić się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy.
Reakcje skórne
Notowano występowanie ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem leku Ibuprom Zatoki
Sprint. Jeśli pojawią się: jakakolwiek wysypka na skórze, zmiany na błonach śluzowych, pęcherze lub
inne objawy uczulenia, należy przerwać przyjmowanie leku Ibuprom Zatoki Sprint i niezwłocznie
zwrócić się o pomoc medyczną, ponieważ mogą to być pierwsze objawy bardzo ciężkiej reakcji
skórnej. Patrz punkt 4.
Jeśli u pacjenta wystąpi gorączka z uogólnionym rumieniem skóry i wysypka krostkowa należy
przerwać przyjmowanie leku Ibuprom Zatoki Sprint i skontaktować się z lekarzem lub niezwłocznie
zwrócić się o pomoc medyczną. Patrz punkt 4.
Zakażenia
Ibuprom Zatoki Sprint może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym
Ibuprom Zatoki Sprint może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w
konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu
wywołanego przez bakterie zapalenia płuc i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną.
Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się lub
nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Po zastosowaniu leków zawierających pseudoefedrynę zgłaszano przypadki zespołu tylnej odwracalnej
encefalopatii (PRES) oraz zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS). PRES i
RCVS to rzadkie schorzenia, które mogą wiązać się ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu.
W przypadku wystąpienia objawów, które mogą być objawami PRES lub RCVS, należy natychmiast
przerwać stosowanie leku Ibuprom Zatoki Sprint i natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską (objawy,
patrz punkt 4 „Możliwe działania niepożądane”).
Dzieci i młodzież
Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Ibuprom Zatoki Sprint należy stosować u osób dorosłych oraz u młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Lek Ibuprom Zatoki Sprint a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie
lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie należy stosować tego leku w przypadku przyjmowania:
− innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ);
− leków obkurczających błonę śluzową (donosowych lub doustnych);
− w przeszłości lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni, leków przeciwdepresyjnych znanych jako
inhibitory monoaminooksydazy (MAO);
− trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (stosowanych w leczeniu depresji).
Strona 3 z 8 Należy powiadomić lekarza, jeśli pacjent przyjmuje:
− leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu
zakrzepów, takie jak warfaryna, tyklopidyna, aspiryna/kwas acetylosalicylowy);
− leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak kaptopril, leki beta-adrenolityczne,
takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie
jak losartan) lub jakikolwiek lek moczopędny;
− glikozydy nasercowe, takie jak digoksyna ( digitalis ) lub chinidyna stosowana w leczeniu
chorób serca;
− fenytoinę (lek stosowany w leczeniu padaczki);
− lit (stosowany w leczeniu zaburzeń nastroju);
− metotreksat (stosowany w leczeniu zapalenia stawów);
− leki zobojętniające (leki stosowane w leczeniu objawów wrzodu żołądka np. zgagi);
− cyklosporyny (stosowane w celu osłabienia układu odpornościowego organizmu np. po
przeszczepie);
− mifepriston (stosowany do przerywania ciąży);
− antybiotyki chinolonowe (stosowane w leczeniu szerokiego zakresu zakażeń);
− takrolimus (lek stosowany po przeszczepie);
− leki znane jako pochodne sulfonylomocznika, takie jak glibenklamid (stosowany w leczeniu
cukrzycy);
− kortykosteroidy (rodzaj leków przeciwzapalnych, np. hydrokortyzon);
− selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI, np. fluoksetyna) (leki stosowane
w leczeniu depresji);
− aminoglikozydy (np. gentamycyny lub amikacyna) (leki stosowane w leczeniu zakażeń);
− lek antybakteryjny furazolidon (leki stosowane w leczeniu zakażeń);
− zydowudynę (stosowany w leczeniu zakażeń HIV);
− guanetydynę, rezerpinę lub metylodopę (leki stosowane w chorobach serca i układu krążenia);
− sulfinpyrazon i probenecyd (leki stosowane w leczeniu dny);
− leki moczopędne oszczędzające potas (leki stosowane w chorobach serca);
− pochodne sporyszu (leki stosowane w leczeniu migreny);
− agonistów receptora dopaminy (leki stosowane w leczeniu objawów choroby Parkinsona);
− heparynę, Ginkgo biloba (stosowane w leczeniu zakrzepów).
W razie konieczności znieczulenia, należy wcześniej odstawić lek i poinformować o tym anestezjologa.
Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem Ibuprom Zatoki
Sprint. Dlatego też przed zastosowaniem leku Ibuprom Zatoki Sprint z innymi lekami zawsze należy
poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ciąża i karmienie piersią
Leku Ibuprom Zatoki Sprint nie należy przyjmować w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Jeżeli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się
lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Płodność
Ibuprofen należy do grupy leków, NLPZ, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet.
Działanie to jest odwracalne po zakończeniu stosowania leku. Jest mało prawdopodobne, że
sporadyczne stosowanie ibuprofenu, wpłynie na możliwość zajścia w ciążę. Jednak, jeśli występują
problemy z zajściem w ciążę, należy powiadomić lekarza o przyjmowaniu tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Po zażyciu leku pacjent może odczuwać zawroty głowy, nietypowe bóle głowy, zaburzenia widzenia
lub słuchu, w tym mogą wystąpić omamy wzrokowe lub słuchowe. W takiej sytuacji nie należy
Strona 4 z 8 prowadzić pojazdów, nie należy jeździć na rowerze ani obsługiwać jakichkolwiek innych maszyn lub
narzędzi.
Lek Ibuprom Zatoki Sprint zawiera sorbitol i potas.
Lek zawiera 63 mg sorbitolu w każdej kapsułce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono
wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta
dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie
rozkłada fruktozy, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem lub podaniem leku.
Jedna kapsułka leku Ibuprom Zatoki Sprint zawiera 21 mg potasu. Należy wziąć to pod uwagę
u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość potasu w diecie.
3. Jak przyjmować lek Ibuprom Zatoki Sprint
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według
zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek należy przyjmować tylko doustnie i krótkotrwale.
Dorośli, osoby w podeszłym wieku i młodzież w wieku powyżej 12 lat: Należy stosować możliwie
najmniejsze skuteczne dawki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Zalecana dawka to 1 lub 2 kapsułki co 4 do 6 godzin. Kapsułki należy połknąć w całości, popijając
dużą szklanką wody. Należy przyjmować tyle kapsułek, ile potrzeba, pamiętając o przerwie od 4 do 6
godzin pomiędzy zażywanymi dawkami. Nie należy przyjmować więcej niż 6 kapsułek w ciągu
24 godzin. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy
skontaktować się z lekarzem.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia
objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają,
należy natychmiast skonsultować się z lekarzem (patrz punkt 2).
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ibuprom Zatoki Sprint
Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Ibuprom Zatoki Sprint lub jeśli dziecko
przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala,
aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w
takim przypadku podjąć. Należy zabrać ze sobą kapsułki, aby pokazać je lekarzowi.
Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle
głowy, dzwonienie w uszach, dezorientację i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność,
ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie
i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.
W przypadku przypadkowego przedawkowania należy zaprzestać stosowania leku.
Pominięcie przyjęcia leku Ibuprom Zatoki Sprint
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się
do lekarza lub farmaceuty.
Strona 5 z 8 4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych można zmniejszyć poprzez zastosowanie najmniejszych
skutecznych dawek.
Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Ibuprom Zatoki Sprint i natychmiast zwrócić się
o pomoc lekarską, jeżeli wystąpią objawy wskazujące na zespół tylnej odwracalnej encefalopatii
(PRES) oraz zespół odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS). Należą do nich:
• silny ból głowy o nagłym początku,
• nudności,
• wymioty,
• splątanie,
• drgawki,
• zmiany widzenia.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane wymienione poniżej należy zaprzestać
stosowania leku Ibuprom Zatoki Sprint i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Często • krwawienie z żołądka lub jelit (krwawe wymioty lub krew w kale, czarne
zabarwienie kału)
Niezbyt często • silne bóle głowy lub bóle głowy, które są silniejsze niż zazwyczaj
Bardzo rzadko • atak serca
• szybkie bicie serca lub kołatanie serca
• reakcja alergiczna po zastosowaniu Ibuprom Zatoki Sprint, a objawy obejmują:
wysypkę, pokrzywkę, świąd, trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej,
obrzęk ust, twarzy, warg lub języka
• pęcherzykowate zmiany na skórze lub błonie śluzowej jamy ustnej, a objawy
obejmują pieczenie, zaczerwienienie, pęcherze i owrzodzenia
• udar mózgu Częstość
nieznana • zaburzenia zachowania, takie jak uczucie podekscytowania, pobudzenie,
niepokój, zdenerwowanie i nerwowość
• czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami,
umiejscowiona przeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach
górnych, z gorączką występującą na początku leczenia (ostra uogólniona osutka
krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku
Ibuprom Zatoki Sprint i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Patrz
także punkt 2
• zapalenie jelita grubego spowodowane niedostatecznym dopływem krwi
(niedokrwienne zapalenie jelita grubego).
• zmniejszenie przepływu krwi w obrębie nerwu wzrokowego (niedokrwienna
neuropatia nerwu wzrokowego).
Oprócz wyżej wymienionych objawów, w czasie leczenia mogą wystąpić następujące działania
niepożądane.
Często • niestrawność, ból brzucha, uczucie mdłości (nudności), wymioty, biegunka,
zaparcia, zwiększone oddawanie gazów
Strona 6 z 8 Niezbyt • wrzody żołądka
często • problemy ze snem
• uczucie senności i zmęczenia
• zawroty głowy lub drażliwość
• problemy ze wzrokiem
• nieprzemijające bóle głowy
• wypryski na skórze (wysypka, świąd)
• stan zapalny żołądka lub jelit, nasilenie istniejącej choroby zapalnej jelit
• nadwrażliwość, a objawy mogą być takie, jak sapanie i trudności w oddychaniu u
pacjentów, którzy chorują na astmę oskrzelową lub chorobę alergiczną
Rzadko • problemy z nerkami
• zaburzenia słuchu (szumy uszne)
Bardzo • depresja
rzadko • niewydolność serca
• niewydolność nerek
• wysokie ciśnienie krwi
• ból lub stan zapalny w jamie ustnej
• zapalenie trzustki
• zwężenie jelita (zwężenie jelit)
• aseptyczne zapalenie opon mózgowych, nasilenie infekcyjnych zapaleń
• problemy z komórkami krwi - pacjent może być bardziej podatny na zakażenia
lub powstawanie siniaków
• zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby lub żółtaczka (zażółcenie skóry
i oczu)
• Częstość ciężkie schorzenia wpływające na naczynia krwionośne w mózgu, znane jako
nieznana zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) oraz zespół odwracalnego
zwężenia naczyń mózgowych (RCVS)
• ból w klatce piersiowej
• suchość w ustach, uczucie pragnienia
• nieprawidłowe skurcze, drgawki
• uczucie wirowania (zawroty głowy)
• zmniejszony hematokryt i zmniejszenie stężenia hemoglobiny
• widzenie lub słyszenie rzeczy, których nie ma (omamy)
• wysypka skórna, czerwone lub fioletowe przebarwienia skóry, zatrzymanie
płynów (obrzęki)
• rzadsze oddawanie moczu, krew lub białko w moczu (widoczne w badaniach)
• mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS. Do objawów
zespołu DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych
oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek)
• skóra staje się wrażliwa na światło
• ból w klatce piersiowej, mogący być objawem ciężkiej reakcji alergicznej zwanej
z zespołem Kounisa.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione
w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można
zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów
Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309,
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Strona 7 z 8 Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat
bezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Ibuprom Zatoki Sprint
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po „Termin
ważności (EXP)“. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać
farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomaga chronić
środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Ibuprom Zatoki Sprint
• Substancjami czynnymi leku są ibuprofen 200 mg i pseudoefedryny chlorowodorek 30 mg.
• Pozostałe składniki to: makrogol 600, potasu wodorotlenek, woda oczyszczona.
Skład kapsułki: żelatyna, sorbitol, ciekły, częściowo odwodniony, woda oczyszczona,
naturalny beta-karoten 10% CWD, proszek, o składzie: naturalny beta-karoten (E160),
skrobia spożywcza modyfikowana (E1450), dl-Alfa tokoferol (E307).
Tusz drukarski o składzie: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), alkohol N-butylowy, glikol
propylenowy, amonu wodorotlenek 28%.
Jak wygląda lek Ibuprom Zatoki Sprint i co zawiera opakowanie
Kapsułka miękka, żelatynowa, transparentna, koloru jasnożółtego do jasnopomarańczowego, owalna, z
czarnym nadrukiem „IZS”. Zawartość kapsułki stanowi klarowna ciecz barwy jasnopomarańczowej.
Blister z PVC/PVDC/Aluminium w tekturowym pudełku.
Wielkości opakowań:
10 szt. – 1 blister po 10 kapsułek.
20 szt. – 2 blistry po 10 kapsułek.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i importer
US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40,
50-507 Wrocław
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się do
przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:
USP Zdrowie Sp. z o.o.
ul. Poleczki 35
02-822 Warszawa
tel.+48 (22) 543 60 00
Data ostatniej aktualizacji ulotki: Maj 2024 r.
Strona 8 z 8
# | Opakowanie | Kategoria dostępności | GTIN |
---|---|---|---|
1 | 10 kaps. | OTC | 05903031289275 |
2 | 20 kaps. | OTC | 05903031289282 |
Chcesz dostać powiadomienie na maila o tym, gdy uruchomimy wyszukiwarkę?