Ibuprofenum (Ibuprom Ultramax Sprint)

Substancja czynna Ibuprofenum
Forma farmaceutyczna Kapsułki miękkie
Moc 600 mg
Numer rejestru 26756
Kod ATC M01AE01
Producent/Importer
  • US Pharmacia Sp. z o.o. (Polska)

Dokumenty do pobrania

Podziel się swoją opinią o leku!

Twoja opinia jest ważna dla nas i dla innych pacjentów.

Dodaj opinię

Treść ulotki

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

IBUPROM ULTRAMAX SPRINT, 600 mg, kapsułki, miękkie

Ibuprofenum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według

zaleceń lekarza lub farmaceuty.

− Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

− Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.

− Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy

niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Patrz punkt 4.

− Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować

się z lekarzem.

Spis treści ulotki

Co to jest lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT i w jakim celu się go stosuje 1.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT 2.

3. Jak stosować lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co to jest lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT i w jakim celu się go stosuje 1.

Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami

przeciwzapalnymi (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.

Lek ten wskazany jest do doraźnego, krótkotrwałego stosowania u osób dorosłych, w ostrych,

umiarkowanych bólach różnego pochodzenia:

− bóle głowy (w tym także migreny),

− bóle zębów,

− bóle mięśniowe, stawowe i kostne (w tym także bóle pleców),

− bóle pourazowe i pooperacyjne, w tym związane z zabiegiem stomatologicznym,

− nerwobóle,

− bolesne miesiączkowanie.

Informacje ważne przed zastosowaniem leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT 2.

Kiedy nie stosować leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT :

którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);

po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych, podobnych leków przeciwbólowych

(NLPZ);

zastosowaniu NLPZ;

krwawienie z przewodu pokarmowego (co najmniej dwa potwierdzone przypadki wrzodów lub

krwawienia);

niewystarczających ilości płynów);

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT u osób dorosłych z towarzyszącymi chorobami przewlekłymi należy

stosować po konsultacji z lekarzem.

Przyjmowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia

objawów zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z

nieco większym ryzykiem zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu, zwłaszcza w przypadku

stosowania w dużych dawkach. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia.

Podczas stosowania ibuprofenu występowały objawy reakcji alergicznej na ten lek, w tym trudności z

oddychaniem, obrzęk w okolicach twarzy i szyi (obrzęk naczynioruchowy), ból w klatce piersiowej.

W razie zauważenia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast odstawić lek IBUPROM

ULTRAMAX SPRINT i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub medycznymi służbami

ratunkowymi.

Przed rozpoczęciem stosowania IBUPROM ULTRAMAX SPRINT należy omówić to z lekarzem lub

farmaceutą, jeśli:

− u pacjenta występują choroby serca, w tym niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce

piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba

tętnic obwodowych (zaburzenia krążenia w nogach lub stopach z powodu zwężonych lub

niedrożnych tętnic), lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub

przemijający napad niedokrwienny „TIA”),

− pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie

cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar lub jeśli pacjent pali

tytoń,

− u pacjenta stwierdzono choroby autoimmunologiczne (toczeń układowy rumieniowaty, choroby

tkanki łącznej), ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia objawów jałowego zapalenia

opon mózgowo-rdzeniowych,

− pacjent przyjmuje inne leki przeciwbólowe z grupy NLPZ lub kwas acetylosalicylowy w dawce

dobowej powyżej 75 mg,

− u pacjenta stwierdzono wrodzone zaburzenia metabolizmu porfiryn (np. ostra przerywana

porfiria),

− u pacjenta stwierdzono choroby przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit

(wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego - Crohn’a),

− u pacjenta stwierdzono zatrzymanie płynów i obrzęki związane z przyjmowaniem leków z

grupy NLPZ,

− występuje odwodnienie (szczególnie u dzieci i młodzieży) ze względu na zwiększone ryzyko

niewydolności nerek,

− u pacjenta stwierdzono zaburzenia czynności wątroby lub nerek,

− u pacjenta stwierdzono czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych

w przeszłości (po zastosowaniu leku może wystąpić skurcz oskrzeli),

− jeśli pacjent przeszedł duży zabieg chirurgiczny,

− w przypadku pacjentów przyjmujących inne leki (szczególnie leki przeciwzakrzepowe,

moczopędne, nasercowe lub kortykosteroidy), lub jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia krzepnięcia krwi (ibuprofen może czasowo hamować zlepianie się płytek krwi i wydłużać czas

krwawienia),

− podczas stosowania leku u osób w podeszłym wieku (patrz punkt 3),

− u pacjenta występuje zakażenie - patrz poniżej, punkt zatytułowany „Zakażenia”.

Należy unikać stosowania leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT jednocześnie z innymi niesteroidowymi

lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), w tym inhibitorami cyklooksygenazy-2 (inhibitorami COX-2).

Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie, szczególnie pacjenci w podeszłym

wieku, powinni zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe objawy dotyczące przewodu pokarmowego

(szczególnie krwawienia), zwłaszcza w początkowym okresie leczenia.

Należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed

zastosowaniem leku u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i (lub) niewydolnością serca z

zatrzymaniem płynu, nadciśnieniem tętniczym i obrzękiem, które są związane ze stosowaniem NLPZ

w przeszłości.

Ibuprofen może być przyczyną zatrzymywania sodu, potasu i płynów w organizmie pacjentów, którzy

wcześniej nie chorowali na choroby nerek. To może z kolei powodować obrzęk lub prowadzić nawet

do niewydolności serca lub nadciśnienia tętniczego u pacjentów z predyspozycjami do takich

zaburzeń.

Długotrwałe przyjmowanie ibuprofenu, zwłaszcza w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi,

może powodować trwałe uszkodzenie nerek i ryzyko niewydolności nerek.

Pacjenci z największym ryzykiem wystąpienia takich reakcji to pacjenci z zaburzeniami czynności

nerek, niewydolnością serca, zaburzeniami czynności wątroby, przyjmujący leki moczopędne i

przeciwnadciśnieniowe (inhibitory ACE) oraz pacjenci w podeszłym wieku. Pacjenci, u których

zostanie przerwane leczenie lekami z grupy NLPZ generalnie wracają do stanu z okresu przed

leczeniem.

W przypadku długotrwałego leczenia ibuprofenem, konieczna jest okresowa kontrola czynności

wątroby i nerek jak również liczby krwinek, zwłaszcza u pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

Podczas leczenia długotrwałego dużymi dawkami leków przeciwbólowych, mogą wystąpić bóle

głowy, których nie należy leczyć zwiększonymi dawkami leków.

W związku ze stosowaniem ibuprofenu występowały ciężkie reakcje skórne, takie jak złuszczające

zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze

oddzielanie się naskórka, polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS)

oraz ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP). Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów

związanych z tymi ciężkimi reakcjami skórnymi opisanymi w punkcie 4, należy natychmiast odstawić

lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT i zwrócić się o pomoc medyczną.

Zakażenia

IBUPROM ULTRAMAX SPRINT może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z

tym IBUPROM ULTRAMAX SPRINT może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w

konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu

wywołanego przez bakterie zapalenia płuc i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną.

Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się

lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Podczas ospy wietrznej należy unikać stosowania leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT .

Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku, ponieważ może to spowodować

nasilenie działań niepożądanych szczególnie tych związanych z przewodem pokarmowym i układem

nerwowym. Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta

obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT może wpływać na inne leki, a inne leki mogą wpływać na działanie

tego leku. Na przykład:

acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna).

atenolol lub antagoniści receptora angiotensyny II, np. lozartan).

Przed zastosowaniem leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT z innymi lekami należy zawsze poradzić się

lekarza lub farmaceuty.

W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z

poniżej wymienionych leków:

− inne leki z grupy NLPZ (w tym inhibitory COX-2, takie jak celekoksyb lub etorykoksyb),

− leki moczopędne oraz leki oszczędzające potas,

− leki przeciwpłytkowe (takie jak kwas acetylosalicylowy) i selektywne inhibitory wychwytu

zwrotnego serotoniny (leki przeciwdepresyjne), ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia

działań niepożądanych w obrębie przewodu pokarmowego,

− metotreksat (lek stosowany w leczeniu chorób nowotworowych lub chorób reumatycznych),

ponieważ może zwiększać się działanie metotreksatu,

− lit (lek stosowany w depresji), ponieważ może zwiększać się działanie litu,

− glikozydy nasercowe (np. digoksyna), ponieważ ibuprofen może zwiększyć stężenie tego leku

w osoczu,

− fenytoina (lek przeciwpadaczkowy), ponieważ ibuprofen może zwiększyć stężenie tego leku w

osoczu,

− kortykosteroidy (takie jak prednizolon lub deksametazon), ponieważ mogą one zwiększać

ryzyko owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego,

− takrolimus (lek hamujący reakcje immunologiczne), ponieważ zwiększone jest ryzyko

toksycznego działania na nerki,

− cyklosporyna (lek hamujący reakcje odpornościowe), ponieważ istnieją ograniczone dane

dotyczące zwiększonego ryzyka toksycznego działania na nerki,

− zydowudyna (lek stosowany w leczeniu AIDS), ponieważ stosowanie leku IBUPROM

ULTRAMAX SPRINT może prowadzić do zwiększenia ryzyka krwawienia do stawów lub

krwawienia, które prowadzi do obrzęków (u pacjentów z hemofilią z pozytywnym wynikiem

testu na obecność przeciwciał HIV),

− rytonawir (lek stosowany w terapii zakażeń wirusem HIV): rytonawir może zwiększać stężenie

leków z grupy NLPZ w osoczu,

− antybiotyki (chinolowe lub aminoglikozydowe),

− pochodne sulfonylomocznika (leki przeciwcukrzycowe): mogą wystąpić oddziaływania

kliniczne między tymi lekami a lekami z grupy NLPZ; zalecana jest kontrola stężenia glukozy

we krwi,

− probenecyd i sulfinpirazon (leki stosowane w leczeniu dny moczanowej): mogą opóźnić

wydalanie ibuprofenu,

− cholestyramina: może opóźniać i zmniejszać wchłanianie leków z grupy NLPZ,

− worykonazol i flukonazol (leki przeciwgrzybicze): mogą zwiększać narażenie na leki z grupy

NLPZ,

− baklofen (lek rozluźniający mięśnie): działanie toksyczne baklofenu może wystąpić po

rozpoczęciu stosowania ibuprofenu,

− aminoglikozydy (rodzaj antybiotyków): leki z grupy NLPZ mogą zmniejszyć wydalanie

aminoglikozydów,

− mifepryston: nie należy stosować NLPZ w okresie 8 – 12 dni po podaniu mifeprystonu,

ponieważ mogą one osłabiać działanie mifeprystonu, − antagoniści kanałów wapniowych: zmniejszona skuteczność przeciwnadciśnieniowa i

zwiększone ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego,

− dezipramina: zwiększona toksyczność dezipraminy, typowa dla trójpierścieniowych leków

przeciwdepresyjnych,

− lewofloksacyna i ofloksacyna: zwiększone ryzyko poważnych działań ze strony ośrodkowego

układu nerwowego,

− pochodne tienopirydyny: zwiększone ryzyko krwawień, na skutek addytywnego działania

przeciwagregacyjnego i przeciwzakrzepowego,

− bisfosfoniany: zwiększone ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego,

− leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew lub zapobiegające powstawaniu

zakrzepów, takie jak aspiryna - kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna),

− leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak kaptopryl, leki beta-adrenolityczne,

takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie

jak losartan).

Stosowanie ibuprofenu z produktami ziołowymi zawierającymi miłorząb japoński ( Ginkgo biloba ) lub

wiązówkę błotną ( Filipendula ulmaria ) może zwiększyć ryzyko krwawień, na skutek działania

przeciwagregacyjnego. Jednoczesne przyjmowanie ibuprofenu i produktów zawierających przęśl

chińską ( Ephedra sinica ) może powodować zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu

pokarmowego.

Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na działanie leku IBUPROM

ULTRAMAX SPRINT . Dlatego też przed zastosowaniem leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT z innymi

lekami zawsze należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT z jedzeniem, piciem i alkoholem

Pokarm zmniejsza wchłanianie ibuprofenu z przewodu pokarmowego.

Podczas stosowania ibuprofenu w dużych dawkach i jednoczesnym spożywaniu alkoholu, mogą

wystąpić objawy takie jak zmęczenie i bóle głowy.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć

dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT , należy

poinformować o tym lekarza.

Nie należy przyjmować leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT , jeśli pacjentka jest w ostatnich 3

miesiącach ciąży, gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji

podczas porodu. Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT może powodować zaburzenia czynności nerek i

serca u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i dziecka oraz

powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie

należy stosować leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie

konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas starań o ciążę, należy zastosować

jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Od 20 tygodnia ciąży lek IBUPROM

ULTRAMAX SPRINT może skutkować zaburzeniami czynności nerek u nienarodzonego dziecka, jeśli

jest przyjmowany dłużej niż kilka dni (może to prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego

otaczającego dziecko (małowodzie)) lub zwężeniem naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w

sercu dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić

dodatkowe monitorowanie.

Karmienie piersią

Ibuprofen w niewielkich ilościach przenika do mleka matek karmiących piersią. W przypadku

krótkotrwałego przyjmowania ibuprofenu w dawkach stosowanych w leczeniu bólu, szkodliwy wpływ

na niemowlęta wydaje się mało prawdopodobny. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe przyjmowanie

ibuprofenu, należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią. Płodność

Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z

zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Ibuprofen nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i

obsługiwania maszyn.

W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, zmęczenia, zawrotów głowy czy innych objawów

niepożądanych ze strony układu nerwowego nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania

maszyn.

Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT zawiera sorbitol i potas

Sorbitol

Lek zawiera 90 mg sorbitolu w każdej kapsułce.

Potas

Lek zawiera 1,2 mmol (albo 47 mg) potasu na jedną kapsułkę, co należy wziąć pod uwagę u

pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość potasu w diecie.

Jak stosować lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT 3.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według

zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to:

Dorośli:

Zalecana dawka to 600 mg ibuprofenu (1 kapsułka) jednorazowo.

W razie potrzeby dawkę jednorazową 600 mg (1 kapsułka) można powtórzyć, zachowując odstęp 6-8

godzin. Maksymalna dawka dobowa, bez konsultacji z lekarzem nie powinna przekroczyć 1200 mg

(2 kapsułki).

Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT należy stosować tylko w przypadku, jeśli pacjent nie odczuje

poprawy po zastosowaniu ibuprofenu w dawce 400 mg ( maksymalnie 1200 mg ibuprofenu na

dobę ). W takim przypadku dawkę 600 mg ibuprofenu można zastosować uwzględniając odstęp 6 - 8

godzinny od przyjęcia dawki 400 mg.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia

objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub

nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem (patrz punkt 2).

Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszych skutecznych dawek

przez możliwie krótki okres czasu potrzebny do kontroli objawów.

Jeśli konieczne jest stosowanie leku dłużej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu, należy

skonsultować się z lekarzem.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku:

Nie stosować bez porozumienia z lekarzem. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) należy

stosować z ostrożnością zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, którzy są bardziej skłonni do

występowania u nich działań niepożądanych i narażeni na ryzyko potencjalnie śmiertelnych krwawień

z przewodu pokarmowego, owrzodzeń i perforacji.

Niewydolność nerek lub wątroby: Nie stosować bez porozumienia z lekarzem. Nie ma wymogu modyfikacji dawki u pacjentów z

łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności nerek lub wątroby. Jednakże u tych pacjentów

zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do

kontrolowania objawów.

Dzieci i młodzież

Stosowanie produktu leczniczego IBUPROM ULTRAMAX SPRINT jest przeciwwskazane u dzieci i

młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Sposób podawania

Lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT jest przeznaczony do stosowania doustnego. Kapsułkę należy

połykać w całości, popijając szklanką wody.

Zaleca się, aby pacjenci z wrażliwym żołądkiem przyjmowali lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT z

jedzeniem.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT lub jeśli

dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego

szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie

należy w takim przypadku podjąć. Przypadki przedawkowania występują rzadko.

Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle

głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała

senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci),

osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.

U dzieci jednorazowe przyjęcie dawki powyżej 400 mg/kg mc. może wywołać objawy

przedawkowania. U dorosłych dawka mogąca wywołać takie objawy nie została dokładnie określona.

U dzieci mogą wystąpić skurcze miokloniczne (powtarzające się skurcze mięśni). Podczas ciężkich

zatruć może wystąpić kwasica metaboliczna (zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej), a czas

protrombinowy (wskaźnik związany z układem krzepnięcia) może być zwiększony. Może wystąpić

ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, niedociśnienie tętnicze, zapaść oddechowa lub sinica.

U pacjentów z astmą może wystąpić zaostrzenie objawów astmy.

Leczenie

Nie ma swoistego antidotum (odtrutki). Stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące. Można

rozważyć doustne podanie węgla aktywnego w ciągu 1 godziny od przedawkowania.

W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku

i skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Pominięcie przyjęcia leku IBUPROM ULTRAMAX SPRINT

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić

się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT może powodować działania niepożądane, chociaż nie

u każdego one wystąpią.

Należy przerwać stosowanie ibuprofenu i natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli wystąpi

którykolwiek z następujących objawów:

na środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w ustach, gardle, nosie, narządach płciowych i oczach.

Te ciężkie wysypki skórne może poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się

naskórka).

Objawy zwykle pojawiają się na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa).

Wykaz poniższych działań niepożądanych zawiera wszystkie działania niepożądane, zaobserwowane

podczas leczenia ibuprofenem, również te występujące po długotrwałej terapii dużymi dawkami,

stosowanej u pacjentów z chorobą reumatyczną.

W odniesieniu do poniższych reakcji niepożądanych na lek, należy pamiętać, że są one w

zdecydowanej większości zależne od dawki, a ich występowanie jest indywidualnie zmienne.

Pacjenci przyjmujący lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT powinni odstawić lek i natychmiast

zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia oznak bądź objawów owrzodzenia, uszkodzenia

błony śluzowej lub krwawienia z przewodu pokarmowego (smoliste stolce, krwawe wymioty),

ostrego bólu nadbrzusza, nieostrego widzenia lub innych objawów dotyczących oczu, wysypki

skórnej lub innych reakcji nadwrażliwości, zwiększenia masy ciała bądź obrzęków.

Najczęściej obserwowane reakcje niepożądane dotyczą przewodu pokarmowego. Wystąpić mogą

owrzodzenia, perforacja (przedziurawienie) czy krwawienie z przewodu pokarmowego, niekiedy o

skutku śmiertelnym (szczególnie u osób w podeszłym wieku). Niekoniecznie muszą być one

poprzedzone objawami ostrzegawczymi lub mogą wystąpić u pacjentów, u których takie objawy

ostrzegawcze występowały.

Ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego jest w szczególny sposób zależne od zakresu dawek

oraz od czasu stosowania ibuprofenu.

Przyjmowanie ibuprofenu, szczególnie długotrwale w dużych dawkach (2400 mg na dobę) może być

związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar mózgu).

Często (występują u nie więcej niż 1 na 10 osób):

− zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka,

niestrawność, zaparcia i niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego, mogące

prowadzić w wyjątkowych przypadkach do niedokrwistości.

Niezbyt często (występują u nie więcej niż 1 na 100 osób):

− reakcje nadwrażliwości z wysypką skórną i świądem, jak również napady duszności

(możliwe wystąpienie w połączeniu ze spadkiem ciśnienia tętniczego); w takich

przypadkach należy odstawić lek i natychmiast zgłosić się do lekarza,

− ból głowy, senność, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, rozdrażnienie lub zmęczenie,

− zaburzenia widzenia,

− owrzodzenia przewodu pokarmowego, potencjalnie z krwawieniem i perforacją,

owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita

grubego, choroba Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka, smoliste stolce, krwawe

wymioty.

Rzadko (występują u nie więcej niż 1 na 1000 osób):

− szumy uszne,

− uszkodzenia tkanki nerki (martwica brodawek nerkowych) oraz zwiększenie stężenia kwasu

moczowego we krwi.

Bardzo rzadko (występują u nie więcej niż 1 na 10 000 osób):

− ciężkie, uogólnione reakcje nadwrażliwości. Mogą one wystąpić jako na przykład obrzęk

twarzy, obrzęk języka, obrzęk wewnętrzny krtani z upośledzeniem drożności dróg

oddechowych, niewydolności oddechowej, przyspieszenia czynności serca, spadku

ciśnienia krwi, do zagrażającego życiu wstrząsu włącznie. Jeśli wystąpi jeden z powyższych objawów, co może zdarzyć się już po pierwszym zastosowaniu leku, konieczna jest

natychmiastowa pomoc lekarska.

− zaburzenia układu krwiotwórczego (niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość,

pancytopenia, agranulocytoza). Pierwszymi objawami mogą być gorączka, ból gardła,

owrzodzenia jamy ustnej, dolegliwości grypopodobne, osłabienie znacznego stopnia,

krwawienia z nosa oraz wylewy podskórne. Podczas długotrwałego przyjmowania leku

należy regularnie kontrolować wskaźniki morfologii krwi,

− tworzenie się obrzęków, w szczególności z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością

nerek, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, któremu towarzyszy ostra

niewydolność nerek. Z tego względu należy regularnie kontrolować czynność nerek

podczas długotrwałego przyjmowania leku,

− zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby (zwłaszcza przy długotrwałym

stosowaniu), niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby. Z tego względu należy

regularnie kontrolować czynność wątroby podczas długotrwałego przyjmowania leku,

− kołatanie serca, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego,

− nadciśnienie tętnicze,

− zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita,

− reakcje psychotyczne, depresja,

− zakażenia związane ze stanami będącymi przyczyną stosowania niesteroidowych leków

przeciwzapalnych (np. wystąpienie martwiczego zapalenia powięzi). Jeśli podczas

stosowania ibuprofenu wystąpią lub nasilą się objawy zakażenia, pacjent powinien

niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Lekarz oceni, czy istnieją wskazania do zastosowania

leczenia przeciwinfekcyjnego (antybiotykoterapia). Podczas stosowania ibuprofenu

obserwowano objawy jałowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych ze sztywnością

karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką lub zaburzeniami świadomości.

Osobami podatnymi wydają się być pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi (SLE,

choroba mieszana tkanki łącznej),

− w wyjątkowych przypadkach, podczas zakażenia wirusem ospy wietrznej mogą wystąpić

ciężkie zakażenia skóry i powikłania dotyczące tkanek miękkich.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

− Ból w klatce piersiowej, który może być objawem potencjalnie ciężkiej reakcji alergicznej

zwanej zespołem Kounisa.

− Skóra staje się wrażliwa na światło.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione

w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można

zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów

Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,

Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C

02-222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również przedstawicielowi podmiotu odpowiedzialnego.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat

bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT 5.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym po

”Termin ważności”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać

farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić

środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każda 1 kapsułka, miękka zawiera 600 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to: Makrogol 600, potasu wodorotlenek, woda oczyszczona. Otoczka kapsułki:

żelatyna, sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, woda oczyszczona;

Skład tuszu Opacode black NS-78-17821: tlenek żelaza czarny (E 172), alkohol izopropylowy, glikol

propylenowy, hypromeloza.

Jak wygląda lek IBUPROM ULTRAMAX SPRINT i co zawiera opakowanie

Owalne, przezroczyste kapsułki o barwie naturalnej z nadrukiem „600”.

Blister PVC/PVDC/Aluminium w tekturowym pudełku.

10 szt. (1 blister po 10 szt.)

Podmiot odpowiedzialny i importer

US Pharmacia Sp. z o.o.

ul. Ziębicka 40

50-507 Wrocław

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do:

USP Zdrowie Sp. z o.o.

ul. Poleczki 35, 02-822 Warszawa

tel.: +48 (22) 543 60 00

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Szczegóły pakowania

# Opakowanie Kategoria dostępności GTIN
1 10 kaps. OTC 05903031289886

Opinie o leku

Brak opinii o tym leku. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!

Dodaj opinię

Chcesz dostać powiadomienie na maila o tym, gdy uruchomimy wyszukiwarkę?