Ibuprofenum (Ibuprom Forte)

Substancja czynna Ibuprofenum
Forma farmaceutyczna Tabletki powlekane
Moc 400 mg
Numer rejestru 26993
Kod ATC M01AE01
Producent/Importer
  • US Pharmacia Sp. z o.o. (Polska)

Dokumenty do pobrania

Podziel się swoją opinią o leku!

Twoja opinia jest ważna dla nas i dla innych pacjentów.

Dodaj opinię

Treść ulotki

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

IBUPROM FORTE, 400 mg, tabletki powlekane

( Ibuprofenum )

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona

informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń

lekarza lub farmaceuty.

− Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

− Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.

− Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy

niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Patrz punkt 4.

− Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się

z lekarzem.

Spis treści ulotki

Co to jest IBUPROM FORTE i w jakim celu się go stosuje 1.

Jedna tabletka powlekana I BUPROM F ORTE zawiera 400 mg ibuprofenu, który należy do grupy

niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek łagodzi takie dolegliwości, jak gorączka, ból

i obrzęk poprzez działanie w miejscu ich powstawania.

Lek jest przeznaczony do stosowania w następujących przypadkach:

− bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, np. migrena, bóle

okolicy krzyżowej, bóle zębów, np. po ekstrakcji zęba, nerwobóle, bóle stawów i mięśni, bolesne

miesiączkowanie.

− gorączka w przebiegu grypy i przeziębienia.

Lek I BUPROM F ORTE jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat o masie

ciała powyżej 40 kg.

Lek ten wskazany jest do doraźnego, krótkotrwałego stosowania. Lekarz może zlecić stosowanie leku

w innych przypadkach niż wymienione powyżej (także w niektórych chorobach przewlekłych). Należy

wówczas przestrzegać wskazówek lekarza dotyczących dawkowania i czasu leczenia.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Informacje ważne przed przyjęciem leku I BUPROM F ORTE 2.

Kiedy nie stosować leku I BUPROM F ORTE

Leku I BUPROM F ORTE nie należy stosować:

− jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku

(wymienionych w punkcie 6), − u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych

leków przeciwzapalnych (NLPZ) występowały kiedykolwiek w przeszłości reakcje

nadwrażliwości (np. pokrzywka, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub astma

oskrzelowa),

− u pacjentów z czynną lub występującą w przeszłości chorobą wrzodową żołądka i (lub)

dwunastnicy lub krwawieniem (dwa lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia

lub krwawienia),

− u pacjentów z perforacją lub krwawieniem z przewodu pokarmowego w wywiadzie,

związanymi z wcześniejszym leczeniem NLPZ (patrz punkt "Ostrzeżenia i środki ostrożności"),

− u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką

niewydolnością serca (patrz punkt "Ostrzeżenia i środki ostrożności"),

− w ostatnim trymestrze ciąży (patrz punkt "Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność"),

− u pacjentów ze skazą krwotoczną.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku I BUPROM F ORTE należy omówić to z lekarzem, jeśli u pacjenta

stwierdzono wcześniej:

− toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszaną chorobę tkanki łącznej,

− choroby przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie

jelita grubego, chorobę Leśniowskiego - Crohna),

− nadciśnienie tętnicze i (lub) zaburzenie czynności serca,

− zaburzenia czynności nerek,

− zaburzenia czynności wątroby,

− zaburzenia krzepnięcia krwi (ibuprofen może przedłużyć czas krwawienia),

− czynną lub przebytą astmę oskrzelową czy też objawy reakcji alergicznych w przeszłości; po

zażyciu leku może wystąpić skurcz oskrzeli,

− u pacjenta występuje zakażenie — patrz poniżej, punkt zatytułowany „Zakażenia”.

− choroby, w których pacjent przyjmuje inne leki (szczególnie leki przeciwzakrzepowe, moczopędne,

nasercowe, kortykosteroidy).

Należy unikać stosowania leku I BUPROM F ORTE jednocześnie z NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami

cyklooksygenazy-2.

U pacjentów odwodnionych – dzieci i młodzieży, istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.

Zakażenia

I BUPROM F ORTE może ukrywać objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym I BUPROM

F ORTE może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do

zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu wywołanego przez bakterie zapalenia płuc

i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas

występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować

się z lekarzem.

Istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które może

być śmiertelne i które niekoniecznie musi być poprzedzone objawami ostrzegawczymi lub może wystąpić

u pacjentów, u których takie objawy ostrzegawcze występowały. W razie wystąpienia krwotoku z przewodu

pokarmowego czy owrzodzenia, należy natychmiast odstawić lek. Pacjenci z chorobami przewodu

pokarmowego w wywiadzie, szczególnie osoby w wieku podeszłym, powinni poinformować lekarza

o wszelkich nietypowych objawach dotyczących układu pokarmowego (szczególnie o krwawieniu),

zwłaszcza w początkowym okresie terapii.

Jednoczesne, długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia

nerek z ryzykiem niewydolności nerek (nefropatia postanalgetyczna). Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się

z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych

dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.

Podczas stosowania ibuprofenu występowały objawy reakcji alergicznej na ten lek, w tym trudności

z oddychaniem, obrzęk w okolicach twarzy i szyi (obrzęk naczynioruchowy), ból w klatce piersiowej.

W razie zauważenia któregokolwiek z tych objawów, należy natychmiast odstawić lek I BUPROM F ORTE

i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub medycznymi służbami ratunkowymi.

Jeśli objawy się utrzymują, nasilają lub nie ustąpią po 3 dniach, lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy

skontaktować się z lekarzem.

Przed zastosowaniem leku I BUPROM F ORTE pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą,

jeśli:

− u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce

piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic

obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli

pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny).

− pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie

cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń.

Reakcje skórne

W związku ze stosowaniem ibuprofenu występowały ciężkie reakcje skórne, takie jak złuszczające zapalenie

skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka,

polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS) oraz ostra uogólniona osutka

krostkowa (AGEP). Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów związanych z tymi ciężkimi reakcjami

skórnymi opisanymi w punkcie 4, należy natychmiast odstawić lek I BUPROM F ORTE i zwrócić się o pomoc

medyczną.

Lek ten należy do grupy leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które mogą niekorzystnie wpływać na

płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

I BUPROM F ORTE a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio,

a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych wydawanych bez recepty.

Należy unikać stosowania ibuprofenu jednocześnie z lekami wymienionymi poniżej:

− kwasem acetylosalicylowym,

− innymi NLPZ, w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2.

Lek I BUPROM F ORTE może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie

leku I BUPROM F ORTE . Na przykład:

− leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu

zakrzepów, takie jak aspiryna - kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna);

− leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak kaptopryl, leki beta-adrenolityczne, takie

jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak

losartan).

Ibuprofen powinien być stosowany ostrożnie z poniższymi lekami:

− lekami moczopędnymi,

− lekami przeciwpłytkowymi i selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI),

− glikozydami nasercowymi,

− litem (lek stosowany m.in. w leczeniu stanów maniakalnych i nawracającej depresji)

i metotreksatem (lek stosowany m.in. w niektórych chorobach nowotworowych i reumatoidalnym

zapaleniu stawów),

− cyklosporyną, − mifeprystonem,

− takrolimusem,

− zydowudyną (lek przeciwwirusowy),

− antybiotykami chinolowymi,

− kortykosteroidami.

Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem I BUPROM F ORTE .

Dlatego też przed zastosowaniem leku I BUPROM F ORTE z innymi lekami zawsze należy poradzić się lekarza

lub farmaceuty.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć

dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża

Nie należy przyjmować leku I BUPROM F ORTE , jeśli pacjentka jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż może

on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną problemów podczas porodu. Lek I BUPROM

F ORTE może powodować problemy z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać

skłonność do krwawień pacjentki i dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku I BUPROM F ORTE chyba że lekarz uzna użycie

go za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas starań o ciążę, należy

zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Od 20 tygodnia ciąży lek I BUPROM

F ORTE może skutkować zaburzeniami czynności nerek u nienarodzonego dziecka, jeśli jest przyjmowany

dłużej niż kilka dni. Może to prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko

(małowodzie) lub zwężenia naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane

jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.

Karmienie piersią

Ibuprofen może w niewielkich ilościach przenikać do mleka karmiących matek. Nie są znane przypadki

wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią, dlatego nie ma konieczności

przerwania karmienia podczas krótkotrwałego przyjmowania leku w zaleconych dawkach. Przed

zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Płodność

Patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Nie przewiduje się wpływu leku I BUPROM F ORTE na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania

maszyn po zastosowaniu zalecanych dawek i określonego czasu trwania leczenia.

Jak stosować I BUPROM F ORTE 3.

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według

wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek należy stosować doustnie, krótkotrwale. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat i masie ciała powyżej 40 kg: 1 tabletka co 4 godziny. Tabletki

należy popić wodą. Nie stosować więcej niż 3 tabletki (1200 mg ibuprofenu) w ciągu doby.

W przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek, lekarz ustali indywidualne dawkowanie.

Lek nie jest wskazany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Osoby w podeszłym wieku: modyfikacja dawki nie jest konieczna. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli podawanie leku jest konieczne przez dłużej niż 3 dni lub jeśli objawy

ulegają nasileniu.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy

natychmiast skonsultować się z lekarzem (patrz punkt 2).

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku I BUPROM F ORTE

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku I BUPROM F ORTE lub jeśli dziecko przypadkowo

przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię

o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.

Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady

krwi), krwawienia z przewodu pokarmowego (patrz punkt 4 poniżej), biegunkę, bóle głowy, dzwonienie

w uszach, splątanie i oczopląs. Może również wystąpić pobudzenie, senność, dezorientacja lub śpiączka.

Sporadycznie u pacjentów występują drgawki. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce

piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy,

krew w moczu, niski poziom potasu we krwi, uczucie zimna i problemy z oddychaniem. Ponadto może się

wydłużyć czas protrombinowy/INR, prawdopodobnie na skutek zakłócenia działania krążących czynników

krzepnięcia. Może wystąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby. U astmatyków możliwe jest

zaostrzenie astmy. Ponadto może wystąpić niskie ciśnienie krwi i trudności w oddychaniu.

Nie ma swoistego antidotum. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące, polegające na podtrzymywaniu

czynności życiowych do czasu usunięcia leku z organizmu. Powinna być monitorowana czynność serca

i kontrolowane parametry życiowe pacjenta, o ile są stabilne. Lekarz rozważy podanie doustnie węgla

aktywnego w ciągu 1 godziny od przedawkowania. W przypadku wystąpienia częstych lub przedłużających

się drgawek, powinien być podany dożylnie diazepam lub lorazepam. Pacjentom z astmą powinny być

podane leki rozszerzające oskrzela.

Pominięcie zastosowania leku I BUPROM F ORTE

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku I BUPROM F ORTE

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do

lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane 4.

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast zaprzestać stosowania

ibuprofenu i zwrócić się o pomoc medyczną:

środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w ustach, gardle, nosie, narządach płciowych i oczach. Te ciężkie

wysypki skórne może poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (złuszczające zapalenie skóry, rumień

wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).

zwykle pojawiają się na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa).

Podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach dostępnych bez recepty zaobserwowano

działania niepożądane wymienione poniżej. W przypadku stosowania ibuprofenu w innych wskazaniach

i długotrwale, mogą wystąpić inne działania niepożądane. Działania niepożądane uszeregowano według częstości występowania, stosując następujące określenia:

Bardzo często: występują u więcej niż 1 na 10 leczonych pacjentów.

Często: występują u mniej niż 1 na 10, ale więcej niż u 1 na 100 pacjentów.

Niezbyt często: występują u mniej niż 1 na 100, ale więcej niż u 1 na 1000 pacjentów.

Rzadko: występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż u 1 na 10 000 pacjentów.

Bardzo rzadko: występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów i w pojedynczych przypadkach.

Częstość nieznana: nie może być określona na podstawie dostępnych danych.

Niezbyt często:

− ból brzucha, nudności i niestrawność,

− ból głowy,

− różnego rodzaju wysypki skórne,

− pokrzywka i świąd.

Rzadko:

− biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka,

− zawroty głowy,

− zaburzenia psychotyczne, depresja, bezsenność, pobudzenie,

− szumy uszne,

− drażliwość, zmęczenie.

Bardzo rzadko:

− wrzody trawienne, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smoliste stolce, krwawe

wymioty (czasem ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u osób w podeszłym wieku), wrzodziejące

zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby

Leśniowskiego - Crohna,

− aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

− ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, szczególnie przy długotrwałym użyciu,

związana ze wzrostem stężenia mocznika w surowicy krwi i obrzękami, hipernatremia (retencja

sodu), zmniejszenie ilości wydalanego moczu,

− zaburzenia czynności wątroby,

− zaburzenia wskaźników morfologii krwi (niedokrwistość, leukopenia – zmniejszenie liczby białych

krwinek - leukocytów, trombocytopenia – zmniejszanie liczby płytek krwi, pancytopenia –

zaburzenie hematologiczne polegające na niedoborze wszystkich prawidłowych elementów

morfotycznych krwi: krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi, agranulocytoza –

zmniejszenie liczby pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów). Do pierwszych objawów

należą: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenie jamy ustnej, objawy grypopodobne, silne

zmęczenie, niewyjaśnione krwawienie i siniaczenie (np. wybroczyny, plamica i krwawienie z nosa),

− ciężkie reakcje nadwrażliwości. Objawy mogą obejmować: obrzęk twarzy, języka lub krtani,

duszność, tachykardię, spadek ciśnienia krwi (anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy lub ciężki

wstrząs),

− niewydolność serca i obrzęk,

− nadciśnienie tętnicze,

− zmniejszenie stężenia hemoglobiny.

Częstość nieznana:

− nadreaktywność dróg oddechowych, np. astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli, duszność,

− ból w klatce piersiowej, który może być objawem potencjalnie ciężkiej reakcji alergicznej zwanej

zespołem Kounisa,

− skóra staje się wrażliwa na światło.

U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku

zaobserwowania powyższych objawów, jak również innych, niewymienionych w tej ulotce, lek należy

odstawić i skontaktować się z lekarzem. Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej

ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać

bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu

Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C

02-222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również przedstawicielowi podmiotu odpowiedzialnego.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat

bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać I BUPROM F ORTE 5.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku

Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym oraz na blistrze po:

EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę

co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje 6.

Co zawiera lek I BUPROM F ORTE

Substancją czynną leku jest ibuprofen.

Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana,

kukurydziana, uwodorniony olej roślinny, krospowidon (typ A), talk, krzemionka koloidalna bezwodna.

Otoczka: Opadry White 65F2280000 (alkohol poliwynylowy, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E 171),

talk, krzemian potasowo-glinowy i tytanu dwutlenek (E 171), Wosk Carnauba;

Jak wygląda lek I BUPROM F ORTE i co zawiera opakowanie

Tabletki powlekane (18 mm x 8 mm) koloru białego lub prawie białego z lekkim połyskiem, o podłużnym

kształcie, obustronnie wypukłe.

Blister z PVC/PVDC/Aluminium w tekturowym pudełku.

Wielkości opakowań:

12 szt. – 1 blister po 12 tabletek powlekanych;

24 szt. – 2 blistry po 12 tabletek powlekanych;

48 szt. – 4 blistry po 12 tabletek powlekanych;

Butelka z polietylenu HDPE w tekturowym pudełku.

Wielkość opakowania:

48 szt. – 1 butelka po 48 tabletek powlekanych.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

US Pharmacia Sp. z o.o.

ul. Ziębicka 40

50-507 Wrocław W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu

odpowiedzialnego:

USP Zdrowie Sp. z o.o.

ul. Poleczki 35

02-822 Warszawa

tel.+48 (22) 543 60 00

Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru

Gospodarczego pod następującymi nazwami:

Polska

IBUPROM FORTE

Bułgaria

IBUPROM FORTE

Estonia Ibuprofenum US Pharmacia

Łotwa Ibuprofenum US Pharmacia, 400 mg, apvalkotās tabletes

Rumunia Ibuprofen US Pharmacia, 400 mg, comprimate filmate

Data ostatniej aktualizacji ulotki: Październik 2024 r.

Szczegóły pakowania

# Opakowanie Kategoria dostępności GTIN
1 12 tabl. OTC 05909991479824
2 24 tabl. OTC 05909991479848
3 48 tabl. OTC 05909991479855
4 48 tabl. OTC 05909991479831

Opinie o leku

Brak opinii o tym leku. Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!

Dodaj opinię

Chcesz dostać powiadomienie na maila o tym, gdy uruchomimy wyszukiwarkę?