Sztuczna inteligencja w medycynie, kres możliwości czy dopiero początek?
Niektórzy twierdzą, że SI zastąpi lekarzy a inni wręcz przeciwnie… Jak będzie? Już teraz algorytmy AI służą w diagnostyce chorób, przyspieszają procesy kliniczne, optymalizują przepływ pracy w placówkach medycznych a nawet potrafią rozpoznawać nowe mutację wirusów.
Sztuczna inteligencja to nic innego jak technologia, która posiada zdolność systemu do prawidłowego interpretowania danych z zewnętrznych źródeł i ich wykorzystywania w celu osiągania określonych rezultatów i założonych zadań. Powstanie SI przewidziała już w XIX wieku matematyczka Ada Lovelace a za ojca dzisiejszego terminu sztucznej inteligencji uznaje się Johna McCarthy'ego (1956).
Na pierwsze zastosowanie algorytmów SI w medycynie nie musieliśmy czekać długo, bo już w latach 70. ubiegłego wieku na Uniwersytecie Stanforda powstał Mycin - regułowy system ekspertowy. Głównym zadaniem wspomnianego systemu było zdiagnozowanie bakteryjnej choroby krwi oraz propozycja jej terapii.
Sztuczna inteligencja w medycynie to zastosowanie algorytmów komputerowych i technologii uczenia maszynowego do analizy danych medycznych, wspierania diagnoz, przewidywania wyników leczenia oraz optymalizacji procesów opieki zdrowotnej. AI pozwala symulować procesy myślowe człowieka, takie jak rozpoznawanie wzorców czy podejmowanie decyzji, w celu zwiększenia efektywności i dokładności działań medycznych.
Data publikacji: 12 stycznia 2025 14:53. Ostania aktualizacja: 12 stycznia 2025 16:21.
Serwis Diagnoza na wyciągnięcie ręki ma na celu edukację i dostarczanie informacji zdrowotnych. Nie stanowi on jednak porady lekarskiej i nie zastępuje profesjonalnej konsultacji medycznej. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność i aktualność publikowanych treści, jednak ostateczna decyzja dotycząca diagnozy i leczenia powinna być podjęta przez lekarza. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne działania podjęte na podstawie informacji zawartych na stronie.